VStromania

• Mărește dimensiunea fontului
  • Dimensiunea fontului normală
  • Micește dimensiunea fontului
Bun venit, Oaspete
Va rog sa va autentificati sau sa va inregistrati.    Ati uitat parola?

Troncanit furca
(1 vizualizeaza) (1) Oaspete
Du-ma josPagina: 1
Topic: Troncanit furca
Troncanit furca acum 1 an, 8 luni Karma: 0
Salut,

Am mai citit aici pe forum ca la unele v DL650 exista un troncanit in furca. Se pare ca acesta exista si la mine, doar ca am impresia ca de la o vreme e din ce in ce mai accentuat.
Intreb si eu prinre cunoscatori, eu fiind nou in ale V-stromului, e normal sa se auda la majoritatea gropilor sau denivelarilor? Troncanitul asta la mine se aude destul de tare.
N-am facut inca nici un service de furca ar trebui sa ma agit sau nu e problema grava?

Ms de rasunsuri!
alexion
Junior Boarder
Raspunsuri: 29
graphgraph
Utilizator absent Apasati aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Administratorul a interzis oaspetilor sa publice.

Re: Troncanit furca acum 1 an, 8 luni Karma: 3
Salut leule!

Service-ul la furca este OBLIGATORIU la fiecare 2 ani, fie ca auzi vreun troncanit sau nu....ulei schimbat, semeringuri.....
In alta ordine de idei aceasta este o "boala" mai veche a Vstrom-ului, remediata la modelul nou, dupa 2012.
Daca vrei pararea mea strict personala, pune-ti niste arcuri progresive HyperPro (in jur de 100 eur) si vei avea o suspensie mult imbunatatita.

Bafta!
zece d roșu
Platinum Boarder
Raspunsuri: 402
graphgraph

Re: Troncanit furca acum 1 an, 8 luni Karma: 2
Mergi la mecanic. Fa o revizie la furca si verifica rulmentii jugului.

Daca furca/rulmentii sunt in regula mai ramane un troncanit specific. Asta o sa o afli de la cei care au acelasi model/an fabricatie.
Edu tzu
Gold Boarder
Raspunsuri: 177
graphgraph
Gen: Masculin eduardvitalis Resedinta: Lisabona Zi de nastere: 05/07

Re: Troncanit furca acum 1 an, 8 luni Karma: 0
Motorul il am de vreo 6 luni adus din Italia. Nu stiu daca s-a facut vreun service la furca recent, motiv pt care intentionez sa-l fac. Furca nu pare sa aibe probleme, sa curga sau sa nu lucreze cum trebuie. Chinuita asa pe loc in frana de fata sau la mers pe drum bun cu franare si accelerare nu zice nimic, lucreaza chiar bine.
Problema e atunci cand iau cate o groapa sau denivelare iar pe drum de tara troncane mai tot timpul si destul de tare.
Daca troncanitu e specific si nu afecteaza in vreun fel furca, n-am probleme cu el.
alexion
Junior Boarder
graphgraph

Si eu am avut troncanitul cu pricina, dar suruburile de pretensionare erau la al patrulea cerculet de reglaj. Acum le-am strans la un cerculet si problema a disparut. Daca ai si pasager, eventual strange-le de tot.
memeutza
Senior Boarder
Raspunsuri: 56
graphgraph

Le-am strans de la 3 la 2 si troncanitul tot exista. Furca lucreaza bine si acum si inainte sa o strang. Pe franare sau revenire nu se aude nimic. Problema e doar cand iau gropi, guri de canal, cobor cate o bordura, o sina de tramvai mai inaltata etc.
alexion
Junior Boarder
graphgraph

Nu mai sta, du-o la service pentru schimb ulei si simeringuri, iar pentru o perioada buna de timp, troncanitul va disparea. Costul este in jur de 150 - 200 ron in functie de service (cu toate materialele incluse), iar operatia nu dureaza prea mult.

Chiar daca stiam de aceasta problema la Vstrom si de faptul ca nu afecteaza, numai prin faptul ca o auzeam la fiecare denivelare, iti taia cheful de motociclit.
Tiberiu
Platinum Boarder
Raspunsuri: 386
graphgraph
Ultima editare: 12/05/2016 14:13 de Tiberiu.

Tiberiu a scris:

Chiar daca stiam de aceasta problema la Vstrom si de faptul ca nu afecteaza, numai prin faptul ca o auzeam la fiecare denivelare, iti taia cheful de motociclit.

Lasa leule, ca acum la BMW auzi alte zgomote....

zece d roșu
Platinum Boarder
Raspunsuri: 402
graphgraph

zece d roșu a scris:
Tiberiu a scris:

Lasa leule, ca acum la BMW auzi alte zgomote....

La o tura de 10 - 15 km, pot identifica cu usurinta peste 50 de sunete diferite care par incompatibile cu buna functionare a unui motor
Tiberiu
Platinum Boarder
Raspunsuri: 386
graphgraph

Salutare!
Și la mine era aceiași problema la furca ,când am luat motorul,...eu l-am luat din Germania de la proprietar de acasă , cu km putini....și tot bătea la gropi.
Dar sa rezolvat problema cu o mentenanță la furca...acum merge bine...
ciprian vld
Senior Boarder
Raspunsuri: 45
graphgraph

Du-ma susPagina: 1
Moderatori: D3LeiCuie, Vlad, Vrajitoru
Latest Message: 18 hours, 38 minutes ago
  • Edwarddoott :
  • gospodarul : Hector, fi - ti - ar spam - ul in hardisk :)))
  • Igi : SPAM!
  • griba : Toate este in somn... :)
  • griba : @Giza - Este aproape iarna... :)
  • Giza : ce liniste s - a lasat pe aici...
  • Ovidiu : Mulțumiri anticipate
  • Ovidiu : Poate sa mi zică cineva unde as putea găsi o protecție toba eșapament inferioara cea neagra pentru un DL 650 din 2006
  • Ovidiu : Acu m - am prins
  • Ovidiu : Buna tuturor!
  • Ovidiu : Hep! poate cineva sa mi spună de de und
  • Igi : Suzuki, SW - Motech, Givi
  • marian.galba : Salut! Stie cineva de unde pot procura un cric central pt vstrom ?
  • Alexandrul : Piesele sunt noi, le vand deoarece cand am comandat am pus de doua ori in cosul de cumparaturi. Multumesc
  • Alexandrul : Salutare grup, este cineva interesat de un simering si tija impingatoare pentru un ambreiaj de DL1000?
  • CARAMAN : faza scurta H7 si faza lunga H9
  • Igi : In nici un caz H4!
  • UnOm Domino : H4 cred
  • CARAMAN : Salutaree, ce becuri sunt pe far la Vstromul 1000, an 2015??
  • CARAMAN : Daca nu are cine face reglajul, am de vanzare un Vstrom1000 rosu din 2015, 43500 km, fulloption!
  • CARAMAN : salutare, cine face o reglare de suspensie ca la carte la Vstrom 1000 la care i am pus arcuri hyper pro, fata /spate?
  • griba : Memeutza?
  • griba : Salut Marius, are you here?
  • gospodarul : Neata. Aceasta este o mesagerie pe care o poti folosi pt diverse intrebari, fara a mai deschide/citi un topic
  • grigore1 : Buna dimineata! M - am zapacit putin ,,,,,,,,,care este diferenta intre forum si fluxul acesta? Sa aveti o zi buna!
  • Vrajitoru : Mamaaaaaa, cat am pierdut din conversatiile astea. Roman fluviu!
  • gospodarul : Daca esti Vstromist, sau daca nu esti si te incadrezi la celelalte categorii (uita - te pe prima pagina a topicului) astept sa ma contactezi la 0746791989. Gospo
  • gospodarul : @lwig Salutare !
  • lwiq : salut. si pe mine ma intereseaza daca mai sunt locuri (2 pers, camera dubla))
  • RZW : Gospo - Raspunde la Mail te rog :)
  • gospodarul : Sunt locuri pt toata lumea, man. Relax !! Imediat se rezolva bubita. ;)
  • Stefrusu : Salut! Imi aproba si mie cineva contul? sau nu mai sunt locuri pt inscriere,macar sa stiu... Zi buna!
  • Stefrusu : Salut!
  • Alexandrul : ...Pana acum nu am sesizat sa faca asa zgomot. Sa fie din cauza uleiului slab sau sunt paranoic ? MULTUMESC
  • Alexandrul : Salutare, am un DL1000 si la schimbarea vitezelor cutia este zgomotoasa,uleiul ce am in ea este de anul trecut dar am facut cu ea maxim 1000 km ...
  • Edu tzu : Poti sa te duci, pana unde vrei din cauza cloncanitului. O sa te obisnuiesti cu el dupa o vreme, asa ca bucura - te de drum si strica banii pe benzina.
  • adiana : Edu tzu ms pt sfat ... ideea este ca vreau sa fac un tur pana in Italia si am vrut sa nu am probleme ... de cloncanit face numai la gropi mari ....
  • Edu tzu : Adiana, cloncanitul e specific, nu doar la a ta. Poti schimba arcurile in furca pentru ceva mai multi bani, dar cred ca mai bine faci servisarea standard si bucura - te de ea. NU se rupe nimic acolo. Gasesti pe forum destule de amanunte despre cine ce si cum a incercat sa rezolve problema.
  • adiana : ms ..Playerone
  • Playerone : Adiana, iti recomand www.motofly.ro
  • adiana : am o problema cu furca de fata cloncane la gropi dl650 .... stie cineva unde se poate reconditiona
  • adiana : Buna
  • Playerone : Multumesc , Igi !
  • bunicutza : stie cineva cum pot face rost de un suport de parbriz...am incercat azi sa il ridic si din pacate e crapat
  • bunicutza : salutare
  • Nyk0009 : An fab 2008
  • Igi : Vezi ca e un topic si in primul post gasesti toate detaliile.
  • Playerone : Salut. Cum se face inscrierea pt. intrunirea de la Lacul Rosu?
  • xtx : @Nyk0009 - daca ai vstrom 650 model 2012+, am eu unul de vanzare
  • Nyk0009 : Salut as vrea si eu un parbriz inalt

Only registered users are allowed to post

Vizitatori Online

None

Autentificare

Ultimele comentarii