VStromania

• Mărește dimensiunea fontului
  • Dimensiunea fontului normală
  • Micește dimensiunea fontului
Bun venit, Oaspete
Va rog sa va autentificati sau sa va inregistrati.    Ati uitat parola?

Bagaje pe DL
(1 vizualizeaza) (1) Oaspete
Du-ma josPagina: 1
Topic: Bagaje pe DL
Bagaje pe DL acum 6 ani, 9 luni Karma: 0
Salutare,

subiectul este arhidiscutat pe site-urile straine insa eu as vrea sa discutam si local pentru a vedea ce parere avem. Practic eu de abia ce am luat DL-ul si momentan am rack-urile si case-urile originale Suzuki.

Ele par ok pentru ce au fost proiectate insa eu as avea nevoie de mai mult spatiu. De pe fosta mobra am 2 lazi laterale cu prinderi H&B de 40 L . Problema este ca desigur imi trebuie alt sistem de rack-uri pentru a le prinde pe DL

Optiunea 1 : le fac la cineva care se ocupa cu asa ceva. Am vb deja cu cei din Cluj de la HD (super baieti) si teoretic s-ar putea. Insa sunt foarte departe si nu au inca matrita pentru DL deci ar trebui sa merg pana acolo. Plus ca sunt destul de ocupati. Deci problematic.
Optiunea 2 : cumpar rack-uri de la H&B pentru DL. In felul acesta, lazile actuale cu prinderi H&B ar trebui sa se potriveasca. Insa aici am o problema pe care as vrea sa mi-o confirmati : din ce am citit H&B are rack-uri asimetrice pentru DL650. Adica rack-ul din stanga e mai aproape de moto decat cel din dreapta si ei recomanda combinatie 30/40 l pentru lazi.

Optiunea 3 : SW-Motech + adaptor pentru H&B. cred ca e si varianta scumpa si ma tem si ca o sa fie cea mai "lata" ( latimea totala in spate cea mai mare ).

Optiunea 4 : sa imi fac si alte rack-uri si alte cutii local ( parca era un coleg care facea asa ceva ? ). Ideea este ca daca ar fi cineva din Bucuresti ar fi mult mai simplu cu masuratorile, discutiile prinerile etc.

Voi ce parere aveti? Cum ati proceda, ce ma sfatuiti?
Anjin
Expert Boarder
Raspunsuri: 101
graphgraph
Utilizator absent Apasati aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Administratorul a interzis oaspetilor sa publice.

Re: Bagaje pe DL acum 6 ani, 9 luni Karma: 0
Anjin a scris:
Salutare,

subiectul este arhidiscutat pe site-urile straine insa eu as vrea sa discutam si local pentru a vedea ce parere avem. Practic eu de abia ce am luat DL-ul si momentan am rack-urile si case-urile originale Suzuki.

Ele par ok pentru ce au fost proiectate insa eu as avea nevoie de mai mult spatiu. De pe fosta mobra am 2 lazi laterale cu prinderi H&B de 40 L . Problema este ca desigur imi trebuie alt sistem de rack-uri pentru a le prinde pe DL

Optiunea 1 : le fac la cineva care se ocupa cu asa ceva. Am vb deja cu cei din Cluj de la HD (super baieti) si teoretic s-ar putea. Insa sunt foarte departe si nu au inca matrita pentru DL deci ar trebui sa merg pana acolo. Plus ca sunt destul de ocupati. Deci problematic.
Optiunea 2 : cumpar rack-uri de la H&B pentru DL. In felul acesta, lazile actuale cu prinderi H&B ar trebui sa se potriveasca. Insa aici am o problema pe care as vrea sa mi-o confirmati : din ce am citit H&B are rack-uri asimetrice pentru DL650. Adica rack-ul din stanga e mai aproape de moto decat cel din dreapta si ei recomanda combinatie 30/40 l pentru lazi.

Optiunea 3 : SW-Motech + adaptor pentru H&B. cred ca e si varianta scumpa si ma tem si ca o sa fie cea mai "lata" ( latimea totala in spate cea mai mare ).

Optiunea 4 : sa imi fac si alte rack-uri si alte cutii local ( parca era un coleg care facea asa ceva ? ). Ideea este ca daca ar fi cineva din Bucuresti ar fi mult mai simplu cu masuratorile, discutiile prinerile etc.

Voi ce parere aveti? Cum ati proceda, ce ma sfatuiti?

Salut,
La varianta 1 daca baietii de la HD au nevoie doar de masuratori la un DL , atunci ar mai fi varianta sa mearga cineva din Cj la ei pentru asta. De exemplu daca nu ar dura mult as putea sa te ajut eu, nu cred ca ar fi musai sa mergi tu cu mobra din Bucuresti. Daca o sa optezi pentru varianta asta anunta-ma si in masura in care o sa pot te ajut. Poate cu ocazia respectiva imi fac si eu niste suporti laterali
ruler
Senior Boarder
Raspunsuri: 54
graphgraph

Hei, multumesc mult Ruler,

Sincer si eu as inclina cel mai mult pentru varianta 1. Cred ca ar avea nevoie de DL cam o zi din ce am inteles si daca ai putea sa faci asa ceva, intr-adevar aceasta ar fi o solutie excelenta.O sa vorbesc cu ei si poate aranjam ceva. Problema e ca din ce mi-au spus oricum sunt fully booked pentru Aprilie.
Anjin
Expert Boarder
graphgraph

Re: Bagaje pe DL acum 6 ani, 9 luni Karma: 17
cu alea care le ai pe motor ce faci?
topcase si sidecase si sitem de prindere?
eu m-am imprastiat acum 2 saptamani si am trasformat topcase-ul in bucati de plastic nefolositoare.
da un pm daca ai idei
Vrajitoru
Moderator
Raspunsuri: 1176
graph
Gen: Masculin Resedinta: Sibiu Zi de nastere: 01/15

He he, gand la gand cu bucurie Vrajitorule

ti-am dat PM
Anjin
Expert Boarder
graphgraph

si daca nu v-ati inteles pt gentile laterale.....scrie pe forum, poate ii mai intereseaza si pe altii.....adica pe mine
alexandrub
Senior Boarder
Raspunsuri: 59
graphgraph

hei, salut,

Ne-am inteles. Totul e sa mai gasesc si eu solutia potrivita pentru rack-urile noi...
Anjin
Expert Boarder
graphgraph

Ok, revenind la topicul initial,

voi stiti pe cineva in Bucuresti care se poate juca (are uneltele si cunostintele necesare ) cu fabricarea unor rack-uri? Daca nu gasesc pe nimeni in Bucuresti o sa incerc sa vb cu baietii de la HD sa vedem cum si cand putem face ceva remote in Cluj.
Anjin
Expert Boarder
graphgraph

Re: Bagaje pe DL acum 6 ani, 9 luni Karma: 17
erau niste useri pe motociclism .ro
parca userul era "cristian ionescu"
dar pe motociclism gasesti oameni care se ocupa cu asa ceva.
Vrajitoru
Moderator
Raspunsuri: 1176
graph
Gen: Masculin Resedinta: Sibiu Zi de nastere: 01/15

apeleaza cu incredere la tipul asta, cele din imagine sunt ale mele, si sunt foarte multumit c www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=373915&st=380
andrei_corobea
Fresh Boarder
Raspunsuri: 6
graphgraph

Du-ma susPagina: 1
Moderatori: D3LeiCuie, Vlad, Vrajitoru
Latest Message: 18 hours, 38 minutes ago
  • Edwarddoott :
  • gospodarul : Hector, fi - ti - ar spam - ul in hardisk :)))
  • Igi : SPAM!
  • griba : Toate este in somn... :)
  • griba : @Giza - Este aproape iarna... :)
  • Giza : ce liniste s - a lasat pe aici...
  • Ovidiu : Mulțumiri anticipate
  • Ovidiu : Poate sa mi zică cineva unde as putea găsi o protecție toba eșapament inferioara cea neagra pentru un DL 650 din 2006
  • Ovidiu : Acu m - am prins
  • Ovidiu : Buna tuturor!
  • Ovidiu : Hep! poate cineva sa mi spună de de und
  • Igi : Suzuki, SW - Motech, Givi
  • marian.galba : Salut! Stie cineva de unde pot procura un cric central pt vstrom ?
  • Alexandrul : Piesele sunt noi, le vand deoarece cand am comandat am pus de doua ori in cosul de cumparaturi. Multumesc
  • Alexandrul : Salutare grup, este cineva interesat de un simering si tija impingatoare pentru un ambreiaj de DL1000?
  • CARAMAN : faza scurta H7 si faza lunga H9
  • Igi : In nici un caz H4!
  • UnOm Domino : H4 cred
  • CARAMAN : Salutaree, ce becuri sunt pe far la Vstromul 1000, an 2015??
  • CARAMAN : Daca nu are cine face reglajul, am de vanzare un Vstrom1000 rosu din 2015, 43500 km, fulloption!
  • CARAMAN : salutare, cine face o reglare de suspensie ca la carte la Vstrom 1000 la care i am pus arcuri hyper pro, fata /spate?
  • griba : Memeutza?
  • griba : Salut Marius, are you here?
  • gospodarul : Neata. Aceasta este o mesagerie pe care o poti folosi pt diverse intrebari, fara a mai deschide/citi un topic
  • grigore1 : Buna dimineata! M - am zapacit putin ,,,,,,,,,care este diferenta intre forum si fluxul acesta? Sa aveti o zi buna!
  • Vrajitoru : Mamaaaaaa, cat am pierdut din conversatiile astea. Roman fluviu!
  • gospodarul : Daca esti Vstromist, sau daca nu esti si te incadrezi la celelalte categorii (uita - te pe prima pagina a topicului) astept sa ma contactezi la 0746791989. Gospo
  • gospodarul : @lwig Salutare !
  • lwiq : salut. si pe mine ma intereseaza daca mai sunt locuri (2 pers, camera dubla))
  • RZW : Gospo - Raspunde la Mail te rog :)
  • gospodarul : Sunt locuri pt toata lumea, man. Relax !! Imediat se rezolva bubita. ;)
  • Stefrusu : Salut! Imi aproba si mie cineva contul? sau nu mai sunt locuri pt inscriere,macar sa stiu... Zi buna!
  • Stefrusu : Salut!
  • Alexandrul : ...Pana acum nu am sesizat sa faca asa zgomot. Sa fie din cauza uleiului slab sau sunt paranoic ? MULTUMESC
  • Alexandrul : Salutare, am un DL1000 si la schimbarea vitezelor cutia este zgomotoasa,uleiul ce am in ea este de anul trecut dar am facut cu ea maxim 1000 km ...
  • Edu tzu : Poti sa te duci, pana unde vrei din cauza cloncanitului. O sa te obisnuiesti cu el dupa o vreme, asa ca bucura - te de drum si strica banii pe benzina.
  • adiana : Edu tzu ms pt sfat ... ideea este ca vreau sa fac un tur pana in Italia si am vrut sa nu am probleme ... de cloncanit face numai la gropi mari ....
  • Edu tzu : Adiana, cloncanitul e specific, nu doar la a ta. Poti schimba arcurile in furca pentru ceva mai multi bani, dar cred ca mai bine faci servisarea standard si bucura - te de ea. NU se rupe nimic acolo. Gasesti pe forum destule de amanunte despre cine ce si cum a incercat sa rezolve problema.
  • adiana : ms ..Playerone
  • Playerone : Adiana, iti recomand www.motofly.ro
  • adiana : am o problema cu furca de fata cloncane la gropi dl650 .... stie cineva unde se poate reconditiona
  • adiana : Buna
  • Playerone : Multumesc , Igi !
  • bunicutza : stie cineva cum pot face rost de un suport de parbriz...am incercat azi sa il ridic si din pacate e crapat
  • bunicutza : salutare
  • Nyk0009 : An fab 2008
  • Igi : Vezi ca e un topic si in primul post gasesti toate detaliile.
  • Playerone : Salut. Cum se face inscrierea pt. intrunirea de la Lacul Rosu?
  • xtx : @Nyk0009 - daca ai vstrom 650 model 2012+, am eu unul de vanzare
  • Nyk0009 : Salut as vrea si eu un parbriz inalt

Only registered users are allowed to post

Vizitatori Online

None

Autentificare

Ultimele comentarii