vstromania

forumul maniacilor

Bun venit, Oaspete
Va rog sa va autentificati sau sa va inregistrati.    Ati uitat parola?

Curs de indemanare moto - AMKCart
(2 vizualizeaza) cooldeep, (1) Oaspete
Du-ma josPagina: 12
Topic: Curs de indemanare moto - AMKCart
Curs de indemanare moto - AMKCart acum 7 ani Karma: 13
Dragii mei, in urma intalnirii pe care am avut-o la AMCKart cu echipa de temerari, proaspat intoarsa din Cambodgia, am discutat cu Victor si despre cursul de indemanare moto pe care el il organizeaza in fiecare an. Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba cu acest curs, incerc sa rezum informatiile in cateva fraze. Cursul este proiectat sa creasca cat se poate de mult gradul de siguranta a mersului pe mobra, de la reinvatarea si reobisnuirea cursantului cu propria motocicleta pana la punerea in situatii aproape de limita, ca in cazul apartiei bruste a unui obstacol. La prima vedere poate nu spune multe lucruri dar pe forumul mama, aka motociclism.ro, sunt multe pareri ale celor care cu multi ani si kilometrii de experienta se sosea, au ajuns la concluzia ca abia dupa absolvirea acestui curs au devenit motociclisti. Pot sa va spun ca exista o lista destul de mare de asteptare, dar Victor va face tot posibilul sa faca o grupa speciala pentru noi, vstromistii. Ca si desfasurare, cursul consta in zece sedinte a cate 90 de minute, se desfasoara pe circuitul de la AMCKart lunea, miercurea si vinerea intre 8.30-10.00 incepand cu 1 Aprilie. Pentru toata lumea, pretul acestui curs este de 200 euro, dar pentru noi, reducerile sunt importante. Sfatul celor mult mai experimentati in ale mobrei este sa nu pierdem acesta sansa. Va invit sa va spuneti parerea si sa facem o grupa cat mai repede cu putinta
Vlad
Moderator
Raspunsuri: 562
graphgraph
Utilizator absent Apasati aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Gen: Masculin Farmacologie vladne@yahoo.com Resedinta: Bucuresti Zi de nastere: 04/02
Nu baga mana in gaz mai mult decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
Administratorul a interzis oaspetilor sa publice.

Re: Curs de indemanare moto - AMKCart acum 7 ani Karma: 4
Super ideea dar din pacate pt mine imi este peste mana sa vin la curs!!!poate ma baga in alta grupa mai la vara si imi iau "buletin de bucuresti" cateva zile!!!...asa ar fi posibil!!
rul
Gold Boarder
Raspunsuri: 287
graphgraph
Gen: Masculin Resedinta: Rasnov Brasov Zi de nastere: 01/10
DL1000 K3 power comander,crashbar givi,scut moto SW-motech,ungator lant ECOOILER,suporti coburi SW-motec QUICK LOCK..si marea transformare abia acum vine!!

Re: Curs de indemanare moto - AMKCart acum 7 ani Karma: 1
Sunt interesat de un asemenea curs...
Din pacate, se cam suprapune cu orarul meu de munca la care adaug si drumul din Tunari pana la Semanatoarea... Trebuie sa vad daca gasesc vreo portita, ca pana la 1 mai iar se arata vremuri tulburi...
costa
Senior Boarder
Raspunsuri: 60
graphgraph

Re: Curs de indemanare moto - AMKCart acum 7 ani Karma: 0
Si eu sunt interesat, dar programul pentru prima tura este imposibil (toti avem un serviciu care incepe cel tarziu la 9).
Unde mai pui ca incepand cu 1 Aprilie se anunta ploi.
Ar fi interesant ceva dupa ora 18.
sivi_me
Senior Boarder
Raspunsuri: 45
graphgraph
Ultima editare: 27/03/2011 11:12 de sivi_me.

Re: Curs de indemanare moto - AMKCart acum 7 ani Karma: 13
Da, din pacate toti avem aceeasi problema cu ora cursurilor, majoritatea fiind in "campul muncii" in acel interval de timp. Tot din pacate este singura modalitate deoarece AMCKart-ul este un circuit destinat in primul rand karturilor si dupa ora 10 incep antrenamentele si cursele. Eu o sa incerc sa fac cumva cu orarul meu pentru ca cel putin pentru mine este esential. Am un numar relativ mic de km pe mobra, cam 20.000 dar in continuare nu sunt foarte increzator nici in mine si nici in mobra. Imi este foarte teama de neprevazut dar in primul rand de reactiile mele. Sper ca acest curs sa ajute mai mult.
Vlad
Moderator
graphgraph
Gen: Masculin Farmacologie vladne@yahoo.com Resedinta: Bucuresti Zi de nastere: 04/02

Poate se mai face vre-o serie cu program dupa ora 18:00.
Cu totii mai avem de invatat.....
sivi_me
Senior Boarder
Raspunsuri: 45
graphgraph

Vreau si eu sa fac aceste cursuri . Orele de programare nu ma afecteaza , pentru perioada cursurilor bag concediu medical sau renunt la servici.Pentru mine sant important e aceste cursuri.
mustaciosu
Fresh Boarder
Raspunsuri: 9
graphgraph

Curs de indemanare moto - AMKCart ???????
Nimic? Nu se mai pregateste nimic ? Nu mai sant interesati ?
Maine poimaine e 1 Aprilie.
Sau se lasa cu pacaleala?
mustaciosu
Fresh Boarder
graphgraph

Hei suna interesant cursul. Eu din pacate nu cred ca o sa pot ajunge pentru ca o probabil o sa fiu plecat cu munca din Bucuresti.
Insa am cateva intrebari :

1. poate merge si altcineva in grupa de Vstrom-isti daca nu are vstrom? Prietena mea are permis A si cred ca i-ar prinde bine acest curs, insa Vstrom-ul e cam mare pentru ea sa vin cu el.
2. daca se inscrie cineva dar apoi lipseste la 1-2 sedinte, acestea sunt pierdute sau se "reporteaza" cumva?
3. cat ar fi costul pentru grupa de VStrom-isti?
Anjin
Expert Boarder
Raspunsuri: 107
graphgraph

Eu m-am hotarat. Imediat dupa SMAEB ma inscriu la cursul de la AMCKart. Mi-am aranjat treburile sa fiu liber in intervalul 8.30 - 10.00. Poate ne strangem mai multi. Pentru mine e foarte important sa-l fac pana in vara cand incep turele mai lungi
Vlad
Moderator
graphgraph

Uite aici topicul de pe motociclism cu parerile celor care au facut cursul de la AMCKart. Foarte interesant primuil post al thread-ului. De asemenea, gasiti si numerele de telefon ale instructorilor. Daca ma ajuta vremea, de saptamana viitoare sunt prezent la curs
Vlad
Moderator
graphgraph

Sa inteleg ca nu sunt sanse sa fie organizat in weekend? Pentru cei din provincie e aproape imposibil.
Eu ar trebui sa fac 170 km sa ajung si 170 km sa ma intorc !
Daca faci un calcul simplu: 340 x 10 sedinte .... deja o sa am un drum dus-intors de Constanta - Munchen .
Ar fi fost o varinata daca se lungea pe 3-4 saptamani in weekend.
Trebuie sa iau in calcul cazare - etc etc
Daca sunt eu singurul doritor in formula asta nu are rost.
O sa adun gasca din Dobrogea si ma antrezez cu ei la bere !
madalin74
Junior Boarder
Raspunsuri: 28
graphgraph
Ultima editare: 07/04/2011 19:43 de madalin74.

Re: Curs de indemanare moto - AMKCart acum 7 ani Karma: 18
Exact asta e si problema mea. Voiam sa il rog pe Vlad sa il intrebe pe Victor daca nu e dispus sa se deplaseze el in cate un oras si sa se stranga acolo o gasca de motoristi cu care sa faca curs intensiv. Binenteles ca pe bani. Si a doua intrebare: pentru cati bani ar fi dispus sa faca asta.
Vrajitoru
Moderator
Raspunsuri: 1193
graph
Gen: Masculin Resedinta: Sibiu Zi de nastere: 01/15

Din informatiile mele colaterale, mereu au fost rugaminti de programa acest curs dupa incheierea programului de lucru, dar din pacate se pare ca nu se poate. Nici in week-end, nici in alta parte a tarii. Oricum, Victor va fi la SMAEB la stand-ul celor de la TopGear, asa ca cei care vom merge, ii putem pune acesta intrebare
Vlad
Moderator
graphgraph

Am stat de vorba ieri cu cineva care a facut cursul. Ideea interesanta este ca pe langa orele pe care le practici, pregatirea poate continua in functie de vrei sa faci si cat de sus vrei sa ajungi. Nu esti limitat doar la acest curs. Daca simti ca ai evoluat, ei te pot invata ulterior ce-ti trece prin cap: de la willie-uri si stoppie-uri pana la mers cu spatele cu fundul pe ghidon. Cativa vin sa invete derapajul controlat.
Si ca o ultima informatie, am vb acum cateva min. cu Victor care o sa fie prezent la standul TopGear, incepand de maine de la ora 9. Incepand de luni, o sa fie plecat 2 saptam in Germania si mi-a sugerat ca sa incepem cursul dupa Pasti cand se reintoarce in tara pentru ca deja incepe sa se aglomereze scoala si vrea sa se ocupe special de noi, vstromistii. Asa ca, cei care cu adevarat vor sa vina, sa-si aranjeze programul de munca. Sunt din ce in ce mai convins ca sunt cei bine investiti bani dupa achizitionarea mobrei.
Vlad
Moderator
graphgraph

Am fost azi la primul curs si pot spune ca sunt foarte incantat. Asa cum am sperat, intradevar sunt bani investiti cum trebuie. Pe scurt s-a desfasurat in felul urmator. Incepe cu turele de incalzire care constau in doua ture de circuit la liber pentru incalzit pneurile, doua ture cu o singura mana si ultimele doua ture in scarite. Practic cu fiecare viraj luat incepi sa capeti incredere astfel incat fiecare a doua tura o faci mult mai relaxat. Si asta va spune eu care am fost de vreo 3 ori pe AMCKart si n-am avut curajul sa intru cu mobra pe pista. M-am limitat doar la kart-uri. N-am avut nici o problema cu turele la liber, ceva dificultati dar nu insurmontabile la turele cu o singura mana, dar m-au rupt picioarele la turele in scarite. Am fost foarte incordat si imi cam tremurau genunchii la final.
Dupa turele de incalzire si o bine meritata pauza de 5 min, ne-a bagat la jaloane. Relativ asemanantor cu ce faceam la scoala, diferenta fiind in faptul ca jaloanele erau cam la 50 cm de maginea pistei. Problema era ca daca ratai intrarea in curba de evitare a jalonului, te trezeai pe iarba uda si puteai cadea. Ideea de baza a probei a fost concentrarea maxima combinata cu dexteritatea de a face jalonarea intr-un spatiu mic si limitat. Ni s-a spus ca pe masura ce evoluam, jaloanele vor plasate din ce in ce mai aproape de iarba.
Ultima proba a fost blocarea franei spate. S-a pus un reper pe linia dreapta a pistei si de acolo trebuia inceputa franarea cu blocarea rotii spate. Scopul a fost obisnuirea participantului cu micul derapaj aparut. Dupa cateva franari, s-a trecut la tandemul blocat-deblocat roata spate. Un fel de ABS manual. In ultimul act al probei, franarea trebuia facuta pana la limita de blocare dar evitarea acesteia.
Una peste alta a fost foarte folositor pentru mine. Lucuri simple la prima vedere dar acum stiu sa o inclin din scurt, aproape am tuns mustatile de pe marginea penurilor si stiu limitele franei spate.
In urmatorul curs o sa fim invatati sa franam cu fata pana la limita de blocare a rotii si franare si evitare. Va tin la curent cu evolutia. Asta daca va intereseaza
Vlad
Moderator
graphgraph

.........Si ca o ultima informatie, am vb acum cateva min. cu Victor care o sa fie prezent la standul TopGear, incepand de maine de la ora 9. Incepand de luni, o sa fie plecat 2 saptam in Germania si mi-a sugerat ca sa incepem cursul dupa Pasti ca vrea sa se ocupe special de noi, vstromistii. cand se reintoarce in tara pentru ca deja incepe sa se aglomereze scoala si vrea sa se ocupe special de noi, vstromistii. Asa ca, cei care cu adevarat vor sa vina, sa-si aranjeze programul de munca..........

........vrea sa se ocupe special de noi, vstromistii.......

........dupa Pasti..........

Da da. Cred ca am prins- o. E vorba de pastele cailor .
!!!!!!Da asta cand o fi ??Sau a fost?
mustaciosu
Fresh Boarder
graphgraph

mustaciosu2007 a scris:
.........Si ca o ultima informatie, am vb acum cateva min. cu Victor care o sa fie prezent la standul TopGear, incepand de maine de la ora 9. Incepand de luni, o sa fie plecat 2 saptam in Germania si mi-a sugerat ca sa incepem cursul dupa Pasti ca vrea sa se ocupe special de noi, vstromistii. cand se reintoarce in tara pentru ca deja incepe sa se aglomereze scoala si vrea sa se ocupe special de noi, vstromistii. Asa ca, cei care cu adevarat vor sa vina, sa-si aranjeze programul de munca..........

........vrea sa se ocupe special de noi, vstromistii.......

........dupa Pasti..........

Da da. Cred ca am prins- o. E vorba de pastele cailor .
!!!!!!Da asta cand o fi ??Sau a fost?

Postul asta chiar nu l-am inteles! E quote la un post de-al meu la care ai pus cateva emoticoane. Este la misto sau ai nevoie de ceva informatii?
Vlad
Moderator
graphgraph
Ultima editare: 19/04/2011 01:11 de Vlad.

Re: Curs de indemanare moto - AMKCart acum 7 ani Karma: 1
Vlad, nu te chinui....e clar....
ionutgs
Junior Boarder
Raspunsuri: 22
graphgraph

Vlad_N a scris:
[quote]mustaciosu2007 a scris:
[size=4].........

Postul asta chiar nu l-am inteles! E quote la un post de-al meu la care ai pus cateva emoticoane. Este la misto sau ai nevoie de ceva informatii?

Pentru a intelege acest post am sa-ti ofer cateva informatii sa tragi singur concluzia daca e ceva spus la misto sau e nevoie sa vi cu cateva informatii.
Curs de indemanare moto - AMKCart
26.03.2011 Vlad
Dragii mei, in urma intalnirii pe care am avut-o la AMCKart cu ec… incepand cu 1 Aprilie..bla bla bla………
… .Va invit sa va spuneti parerea si sa facem o grupa cat mai repede cu putinta.
Rul:
Super ideea dar…. ma baga in alta grupa mai la vara …
costa_xy: ... Trebuie sa vad daca gasesc vreo portita, ca ……
xtr : …..Si eu sunt interesat, dar programul pentru prima tura este imposibil ….
27.03.2011 mustaciosu : Vreau si eu sa fac aceste cursuri . Orele de programare nu ma afecteaza , ...
29.03.2001 mustaciosu: Nimic? Nu se mai pregateste nimic ?..Maine poimaine e 1 Aprilie..
Anjin: Hei suna interesant cursul. Eu din pacate nu cred ca o sa pot ajunge pentru ca….
Madalin ; …..Sa inteleg ca nu sunt sanse sa fie organizat in weekend? Pentru cei din provincie e aproape imposibil…….
08.04.2011 Vlad Am stat de vorba ieri ….. Si ca o ultima informatie,…….. mi-a sugerat ca sa incepem
dupa Pasti…. Asa ca, cei care cu adevarat vor sa vina, sa-si aranjeze programul de munca…..
18.04.2011 Vlad: Am fost azi la primul curs si pot spune ca sunt foarte incantat. ……
Aceste informatii se pot regasi pe Curs de indemanare moto - AMKCart .Ce vreau eu sa stiu cu exactitate daca Pastele e sau nu pe 24 . 04 .2011.Punct
Vorba unuia carese baga singur in fasole care nu are alta intentie decat sa te calce pe bataturi, sa te plictiseasca cu retorica lui de doi bani si o sa iti raneasca sentimentele cu remarcile lui stupide.
………Vlad, nu te chinui....e clar....
Pentru mine era clar daca se putea respecta cele spuse de tine Domnule Vlad.
mustaciosu
Fresh Boarder
graphgraph

Du-ma susPagina: 12
Moderatori: D3LeiCuie, Vlad, Vrajitoru
Latest Message: 2 days, 12 hours ago
  • admin : Multumesc
  • admin : ok! :)
  • griba : Perfect! ;))
  • griba : ;))
  • griba : Imi cer scuze, acum am refresh pagina si este... super!
  • admin : Am modificat, da e la fel..
  • griba : :))
  • griba : Am trimit logo - verifica email.
  • griba : Logo care eu am va trimit este MAI BINE!
  • griba : Nu!
  • admin : griba - happy now? :)
  • griba : Mersi anticipate pentru schimbare! :))
  • griba : Nu pot trimi linkul aici pe forum! In mesaj el este detoriat. :(
  • griba : «link» - content/uploads/2017/07/vstromania - logo.jpg
  • griba : Aici este linkul direct spre logo: «link» - content/uploads/2017/07/vstromania - logo.jpg
  • griba : Am folosesc aceasta logo in poveste meu din calatori in Romania deoarece ea exist pe blogul meu... :)
  • griba : Am deja trimit e - mail cu logo.
  • griba : Am gasit VSTROMANIA logo cu dimensiune 407x77.
  • griba : Salut @ride2sec!
  • admin : pe ride2esc [@] vstrom.ro
  • admin : daca il are cineva..sa il trimita
  • admin : Nu il mai am :D
  • admin : Salut Griba.
  • griba : De ce nu exista logo de VSTROMANIA a sus de pagina? Stiu ca forum o sa schimba CMS dar simt lipseste de logo vechi. :( Cred ca nu este lucrare forte greu pentru schimbare JOOMLA logo.
  • griba : Salut prieteni!
  • gospodarul : Hristos A Inviat!
  • CARAMAN : marian galba - - - cric central de vstrom la Bogdan Harea la Bucuresti..
  • gospodarul : Hector, fi - ti - ar spam - ul in hardisk :)))
  • Igi : SPAM!
  • griba : Toate este in somn... :)
  • griba : @Giza - Este aproape iarna... :)
  • Giza : ce liniste s - a lasat pe aici...
  • Ovidiu : Mulțumiri anticipate
  • Ovidiu : Poate sa mi zică cineva unde as putea găsi o protecție toba eșapament inferioara cea neagra pentru un DL 650 din 2006
  • Ovidiu : Acu m - am prins
  • Ovidiu : Buna tuturor!
  • Ovidiu : Hep! poate cineva sa mi spună de de und
  • Igi : Suzuki, SW - Motech, Givi
  • marian.galba : Salut! Stie cineva de unde pot procura un cric central pt vstrom ?
  • Alexandrul : Piesele sunt noi, le vand deoarece cand am comandat am pus de doua ori in cosul de cumparaturi. Multumesc
  • Alexandrul : Salutare grup, este cineva interesat de un simering si tija impingatoare pentru un ambreiaj de DL1000?
  • CARAMAN : faza scurta H7 si faza lunga H9
  • Igi : In nici un caz H4!
  • UnOm Domino : H4 cred
  • CARAMAN : Salutaree, ce becuri sunt pe far la Vstromul 1000, an 2015??
  • CARAMAN : Daca nu are cine face reglajul, am de vanzare un Vstrom1000 rosu din 2015, 43500 km, fulloption!
  • CARAMAN : salutare, cine face o reglare de suspensie ca la carte la Vstrom 1000 la care i am pus arcuri hyper pro, fata /spate?
  • griba : Memeutza?
  • griba : Salut Marius, are you here?
  • gospodarul : Neata. Aceasta este o mesagerie pe care o poti folosi pt diverse intrebari, fara a mai deschide/citi un topic

Only registered users are allowed to post

Vizitatori Online

None

Autentificare