VStromania

• Mărește dimensiunea fontului
  • Dimensiunea fontului normală
  • Micește dimensiunea fontului
Bun venit, Oaspete
Va rog sa va autentificati sau sa va inregistrati.    Ati uitat parola?

Loobman chainoiler!
(1 vizualizeaza) (1) Oaspete
Du-ma josPagina: 12
Topic: Loobman chainoiler!
Loobman chainoiler! acum 5 ani, 11 luni Karma: 0
Salutare Vstromisti!
Am inceput pregatirile pt tura de anul asta prin instalarea unui ungator de lant. De ceva vreme ma uitam pe net dupa un ungator, imi facea cu ochiul ScotOiler-ul, dar ma respingea pretul . Dupa un pic de gugaleala am dat peste Loobman, o varianta lowcost. Din experienta stiu ca lucrurile simple de multe ori is mai eficiente. Azi l-am instalat si merge ca uns.
www.chainoiler.co.uk/
Eu fiind cam singurel pe aici am cumparat numai un ungator si m-a ajuns 25 euro cu tot cu posta. Voi in Romania fiind mai multi si mai organizati ati putea comada cel putn 10 buc si iese la 15.6 euro bucata. Intrunirea Vstromania fiind destul de aproape, ati putea face o achizitie in grup si un pic de lucru manual la intrunire. Se instaleaza in 10 min maxim.
Spor la deszapezit!
cip2006is
Junior Boarder
Raspunsuri: 22
graphgraph
Utilizator absent Apasati aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Administratorul a interzis oaspetilor sa publice.

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 11 luni Karma: 21
Io ma bag!!!
Pe site la ei zice ca "Buy one la 17 lire, get one free"
Probabil ca nu e nimeni de-acord sa isi cumpere si sa mi-l dea mie pe ala free, asa ca io ma bag, chiar daca dau 25 eur pe el.

Cum se procedeaza?
ride2esc
I Am More Then Ok!
Moderator
Raspunsuri: 260
graphgraph
Gen: Masculin emanuel.robu Site, Hosting, Domenii emanuel.robu Ride2Esc Resedinta: Timisoara Zi de nastere: 04/07

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 11 luni Karma: 0
@ ciprian

cand apesi butonul nu iti elibereaza prea mult ulei ? ca apoi forta centrifuga sa-l arunce pe cauciuc ?

l-ai folosit in mers sau pe cricul central ?
magarusulmarius
Expert Boarder
Raspunsuri: 114
graphgraph

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 11 luni Karma: 13
ride2esc a scris:
Io ma bag!!!
Pe site la ei zice ca "Buy one la 17 lire, get one free"
Probabil ca nu e nimeni de-acord sa isi cumpere si sa mi-l dea mie pe ala free, asa ca io ma bag, chiar daca dau 25 eur pe el.

Cum se procedeaza?

Vezi ca pe site scrie "BUY ONE GET ONE FREE IF BUYING THREE OR MORE UNITS." Nu prea imi dau seama ce avantaj iti poate aduce sistemul asta fata de un spray. Are un rezervor si un circuit care iti lasa uleiul pe lant dar nu poti controla nici curgerea si nici cantitatea de ulei. Ideea de baza ar fi sa-ti faca ungerea in timpul mersului, de aceea un sistem automat e mai potrivit. Din cate vad eu, chainoiler-ul nu face altceva decat sa-ti descarce rezervorul dupa ce ai apasat butonu de deschidere. Daca ai o cantitate mai mare de ulei in rezervor, ti-l greseaza prea mult si surplusul ti-l arunca fie pe aparatoare, fie pe roata. Deci, fie te opresti dupa cateva sute de metri sa-l inchizi fie pui in rezervor din cand in cand o cantitate mai mica de ulei ca sa nu mai ai grija opririi lui. Intradevar, cele mai bune lucruri sunt cele simple dar in cazul de fata trebuie ceva mai mult. Daca cineva are doua maini dibace, si-l poate face singur: un recipient de antibiotic (Augmentin sau Klacid) pentru rezervor si un circuit de perfuzor cu buton de control al curgerii. Nu degeaba au complicat cei de la Scotoiler lucrurile si pentru ca sunt cam singurii pe piata cu sistemul asta, si-au permis sa puna un pret pe masura. O alternativa buna este sistemul facut de Bogdan Harea @ ATW.
Vlad
Moderator
Raspunsuri: 562
graphgraph
Gen: Masculin Farmacologie vladne@yahoo.com Resedinta: Bucuresti Zi de nastere: 04/02
Ultima editare: 24/02/2012 09:24 de Vlad.
Nu baga mana in gaz mai mult decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 11 luni Karma: 21
@vlad - ai noroc ca ma las usor convins
Io-s genu de om care doreste sa simplifice lucrurile, nu sa le complice..si e adevarat ca nu am citit ce face acest chainoiler, dar din cate prezinti tu problema, e clar ca pt mine complica lucrurile si nu le simplifica..
Cred ca o sa strang cascaval pt Scot Oiler ..
Thx pt info!
ride2esc
I Am More Then Ok!
Moderator
graphgraph
Gen: Masculin emanuel.robu Site, Hosting, Domenii emanuel.robu Ride2Esc Resedinta: Timisoara Zi de nastere: 04/07

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 11 luni Karma: 1
Am scottoilerul electronic de un an pe stroama, nu pot sa spun decat ca face toti banii.

O varianta mai ieftina e scottoilerul vacuumatic, care e 79.95 EUR pe louis la oferta in urmatoarele 6 zile.
La fel, merita toti banii.
R600
Moderator
Raspunsuri: 242
graphgraph
Gen: Masculin Resedinta: Timisoara
Ultima editare: 24/02/2012 14:08 de R600.

arata interesant asta de pe la louis.
daca se aduna praf pe lant si pe pinion/foaie mai ajuta cu ceva sistemul asta ?
eu am ramas adeptul spalarii lantului la cel mult 1000km
sergiu_q
Gold Boarder
Raspunsuri: 193
graphgraph

sergiu_q a scris:
arata interesant asta de pe la louis.
daca se aduna praf pe lant si pe pinion/foaie mai ajuta cu ceva sistemul asta ?
eu am ramas adeptul spalarii lantului la cel mult 1000km

daca ajungi in mediu cu praf/nisip, opresti ungatorul, altfel faci mai mult rau lantului, nisip + ulei = abraziune nasoala.
la cel electronic il opresti de pe bord, din controllerul electronic.
la cel vacuumatic setezi rotita de debit la zero.

legat de spalat/curatat lantul, operatiunea ramane valabila.
DAR: curatarea lantului eu o fac la spalatorie, de fiecare data cand spal mobra, cu jet de apa sub presiune.
cand merg pe namoale/nisip si spalatul cu jet nu e suficient, atunci da, folosesc spray de curatat (oricum, asta e la juma de pret din sprayul de uns).
in rest, nu ma ating de lant.

am 17k cu mobra, luata de noua, cu scotty montat dupa primii 4k km.
ungurashii de la kecskemet unde imi fac reviziile nu s-au atins niciodata de lant pentru reglare/intindere, desi il verifica de fiecare data cand trec pe la ei.

in primii 4k, bagam spray la fiecare 600 km.
ridic-o pe stand (nu am cric central), da cu spray de curatat, da cu spray de uns, iti ia ceva timp daca o bibilesti (si io o cam bibilesc pe a mea).
dupa ce am montat scottoileru', alta viata.

la drum lung, prin tari CILIVIZATE (gresit intentionat cuvantul), cu drumuri decente, dupa 3k km (ro - ungaria - austria - italia si retur) lantul arata ca nou (curat, uns).

acuma nu zic ca nu atingi acelasi obiectiv si cu sprayurile de curatat/uns.
toata treaba este cat tii la comoditatea ta.

pentru mine faptul ca am ungatorul si nu prea mai tre sa ma ating de lant e mana cereasca.
si cum am mai spus, scotty electronic face toti banii dati.

sunt convins ca si cel vacuumatic e la fel.
de altfel nu cred ca-si complica bembeu' viata cu cei de la scottoiler sa faca ditai parteneriatul pentru instalarea de ungatoare ca optionale oficiale pe mobrele lor.
si da, doar vacuumatice pun deocamdata.
R600
Moderator
graphgraph
Ultima editare: 25/02/2012 08:31 de R600.

Vlad a scris:
Nu prea imi dau seama ce avantaj iti poate aduce sistemul asta fata de un spray. Are un rezervor si un circuit care iti lasa uleiul pe lant dar nu poti controla nici curgerea si nici cantitatea de ulei. Ideea de baza ar fi sa-ti faca ungerea in timpul mersului, de aceea un sistem automat e mai potrivit. Din cate vad eu, chainoiler-ul nu face altceva decat sa-ti descarce rezervorul dupa ce ai apasat butonu de deschidere. Daca ai o cantitate mai mare de ulei in rezervor, ti-l greseaza prea mult si surplusul ti-l arunca fie pe aparatoare, fie pe roata. Deci, fie te opresti dupa cateva sute de metri sa-l inchizi fie pui in rezervor din cand in cand o cantitate mai mica de ulei ca sa nu mai ai grija opririi lui. Intradevar, cele mai bune lucruri sunt cele simple dar in cazul de fata trebuie ceva mai mult. Daca cineva are doua maini dibace, si-l poate face singur: un recipient de antibiotic (Augmentin sau Klacid) pentru rezervor si un circuit de perfuzor cu buton de control al curgerii. Nu degeaba au complicat cei de la Scotoiler lucrurile si pentru ca sunt cam singurii pe piata cu sistemul asta, si-au permis sa puna un pret pe masura. O alternativa buna este sistemul facut de Bogdan Harea @ ATW.
Ungatorul de lant de la Loobman functioneaza in felul urmator: pe sistemul vechi unde strangi rezervorul cu mana - baga o cantitate de ulei in tubul de plastic care se descarca pe lant - realizand operatiunea de ungere a lantului. Dupa ce curge tot din teava de plastic - din rezervor nu mai intra ulei in teava - numai daca mai strangi odata. Lantul ajunge sa fie gresat pentru cateva sute de km - depinde de conditiile de drum (praf,apa). Este exact ca si cum ai sta si ai gresa lantul manual cu ulei sau cu spray.
Modelul mai nou - are un buton pe rezervorul de ulei - care da drumul la o doza de ulei care sa greseze lantul. Dupa doza asta nu mai curge ulei. E ca si cum ai strange tu rezervorul.
O fi scottoiler mai potrivit/destept/curat/sexy - dar pana la urma acelasi lucru fac amandoua sisteme: greseaza lantul.
Unul la 80-200Euro si celalalt la 20Euro. Scottoiler la 80Euro descarca uleiul numai pe o parte pe foaie. Loobman la 20 pe amblele parti. Fiecare cu cat il lasa sufletul ...
aecrag
Junior Boarder
graphgraph

aecrag a scris:
....
O fi scottoiler mai potrivit/destept/curat/sexy - dar pana la urma acelasi lucru fac amandoua sisteme: greseaza lantul.

Eu sunt de alta parere. Dpmdv este mai importanta curatarea lantului de mizerie si apoi gresarea lui. Si aici sisteme precum Loobman sau spray-ul nu o pot face. De aceea este necesar un ungator automat. Prin intermediul lui poti regla cantitatea dar si fluxul de ulei care sa-ti fie lasat pe lant. In conditii ideale de drum curat nu este necesar nici un sistem de ungere. E de ajuns doar un spray. Intr-o pauza de tigara sau o oprire la o benzinarie pentru un sandwich, o ridici pe central si in 30 de secunde ai rezolvat treaba. Din pacate stiti cum sunt drumurile noastre si ce mizerie este pe ele. Nu mai vorbesc de Bucuresti care pe timp de vara (si nu numai!!!) se face spalarea strazilor cu apa direct din Dambovita care este plina de hidrocarburi. Cand incepe sa se adune mizerie pe lant, ea este in general intens lipofila (adica plina de "grasimi" - ca termen general). Prin intermediul modului de comanda poti actiona sa-ti dea o cantitate mai mare de ulei pe lant. Acesta se combina rapid cu mizeria si cand atinge masa critica, la care se aduga si forta centrifuga a lantului, o arunca in exterior. La sistemele astea manuale dar si la spray nu poti face acest lucru. Uleiul de pe lant se termina repede si lantul devine uscat mai repede decat ti-ai dori.
Acum exista si reversul situatiei. Anul trecut la un drum pe Siriu, mi s-a stricat electrovalva si a curs tot uleiul din rezervor. Cand am ajuns la Buzau in benzinarie, jumatate din roata spate mustea de ulei. Norocul meu a fost ca drumul de la Bucuresti la Buzau a fost drept. Altfel....cred ca imi rupeam gatul. Asta m-a facut sa ma gandesc sa renunt la ungatorul de lant. Mai bine dau 180 de euro la fiecare 15.000 km decat sa-l tin 30.000 dar sa am emotii de genul asta.
Vlad
Moderator
graphgraph
Gen: Masculin Farmacologie vladne@yahoo.com Resedinta: Bucuresti Zi de nastere: 04/02

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 11 luni Karma: 9
R600 a scris:
Am scottoilerul electronic de un an pe stroama, nu pot sa spun decat ca face toti banii.

O varianta mai ieftina e scottoilerul vacuumatic, care e 79.95 EUR pe louis la oferta in urmatoarele 6 zile.

Oferta curului ca de obicei la Louis.....era 80 de euro cand a iesit pe piata acum 5 ani. eu asta l-am facut singur cu 20 de ron.
Fabio
Platinum Boarder
Raspunsuri: 523
graphgraph

Fabio a scris:
R600 a scris:

Oferta curului ca de obicei la Louis.....era 80 de euro cand a iesit pe piata acum 5 ani. eu asta l-am facut singur cu 20 de ron.

Zi-mi de curiozitate cum ai facut tu in 20 de ron un ungator la care sa poti regla acurat numarul de picaturi si sa fie vacumatic ?
ruler
Senior Boarder
Raspunsuri: 54
graphgraph

Vlad a scris:
Eu sunt de alta parere. Dpmdv este mai importanta curatarea lantului de mizerie si apoi gresarea lui. Si aici sisteme precum Loobman sau spray-ul nu o pot face.

dupa un an si 25000km fara curatarea lantului

E murdar tot acolo in afara de lant a pierdut aparatorul de lant.
aecrag
Junior Boarder
graphgraph

aecrag a scris:
...

Tot nu m-ai convins. In al doilea videoclip, lantul arata intradevar curat, dar uscat ca Sahara. La comoditatea pe care ti-o da un sistem automat se mai adauga si faptul ca ii poti seta fluxul de ulei in functie de starea drumului: ai intrat intr-o zona cu asfalt ud sau pe un forestier mai noroios, il setezi sa descarce mai multe picaturi sau sa-ti descarce acelasi picaturi dar mai des. Cea mai nasola situatie este aceea cand mergi pe o ploaie mocaneasca in spatele unui tir/unei masini de mare tonaj. Toata mizeria o arunca pe tine si daca mai intalnesti si portiuni in care un tractor a iesit din aratura... te umple de noroc. In acest caz uleiul pus lant de Loobman/spray se duce repede.
E adevarat ca nu e nici o tragedie sa te opresti la o benzinarie si sa-l regresezi dar diferenta dintre un sistem automat si unul manual eu o vad ca aceeasi dintre un gps moto si o harta. Daca nu ai sau nu vrei sa dai 500 de euro pe un gps moto (care este incomparabil mai scump fata de unul auto) cu tot cu sistem deprindere, te poti descurca la fel de bine cu o harta bine facuta.
Vlad
Moderator
graphgraph

Vlad a scris:
aecrag a scris:
...

Tot nu m-ai convins. In al doilea videoclip, lantul arata intradevar curat, dar uscat ca Sahara. La comoditatea pe care ti-o da un sistem automat se mai adauga si faptul ca ii poti seta fluxul de ulei in functie de starea drumului: ai intrat intr-o zona cu asfalt ud sau pe un forestier mai noroios, il setezi sa descarce mai multe picaturi sau sa-ti descarce acelasi picaturi dar mai des. Cea mai nasola situatie este aceea cand mergi pe o ploaie mocaneasca in spatele unui tir/unei masini de mare tonaj. Toata mizeria o arunca pe tine si daca mai intalnesti si portiuni in care un tractor a iesit din aratura... te umple de noroc. In acest caz uleiul pus lant de Loobman/spray se duce repede.
E adevarat ca nu e nici o tragedie sa te opresti la o benzinarie si sa-l regresezi dar diferenta dintre un sistem automat si unul manual eu o vad ca aceeasi dintre un gps moto si o harta. Daca nu ai sau nu vrei sa dai 500 de euro pe un gps moto (care este incomparabil mai scump fata de unul auto) cu tot cu sistem deprindere, te poti descurca la fel de bine cu o harta bine facuta.

Plus ca in filmu doi e curat lantu da bascula si pe langa arata ca dracu. Nu mai cureti lantu da pierzi de 2 x mai mult timp sa cureti bascula
Eu sincer am pus scottoiler nu ca sa prelungesc viata lantului, nu sa fie ungerea mai buna ci pur si simplu ma sictirea curatatu de lant. Asteptarea mea de la scottoiler este asta, sa ma scape de mentenanta la lant. Acu ramane de vazut
ruler
Senior Boarder
Raspunsuri: 54
graphgraph
Ultima editare: 26/02/2012 10:29 de ruler.

ruler a scris:

Zi-mi de curiozitate cum ai facut tu in 20 de ron un ungator la care sa poti regla acurat numarul de picaturi si sa fie vacumatic ?

Chiar mai ieftin. Iei un flacon de antibiotic gratis de la spital si un perfuzor care costa 2 lei. Perfuzorul are un sistem tampn pe circuit de cativa ml si un robinet prin care reglezi nr de picaturi. In medicina calculul e urmatorul: 20 picaturi = 1ml. La Loobman si la sistemul lui Fabio nu pot regla nr de picaturi. Doar se incarca circuitul prin presarea rezervorului. Nici treaba cu perfuzorul nu este o solutie pentru ca desi are robinet si poti regla cantitatea de ulei, trepidatiile mersului il deregleaza imediat
Vlad
Moderator
graphgraph

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 10 luni Karma: 21
ride2esc
I Am More Then Ok!
Moderator
graphgraph

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 10 luni Karma: 1
Fabio a scris:
R600 a scris:

in momentul asta pe piata nu gasesti produsul respectiv la pret mai mic. peste tot e minim 99 eur. ca atare, din punctul meu de vedere este o oferta buna, cea mai buna. repet: pentru acel produs.
R600
Moderator
graphgraph

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 10 luni Karma: 17
dupa 2 ani de ungator eu am renuntat la el.
am avut si ceva vacuumatic, dar nu mi-a placut si pe urma am avut cel electronic facut de atw.
partea mecanica a fost facuta de mine si doar splitterul care ungea ambele laturi ale latului l-am avut de la bogdan harea

sa va fac un rezumat:
cu ungator:
+ te doare in paispe de uns lantul. pui ulei in rezervor si e beton. de fapt asta e scopul

- se uda roata cu picaturi de ulei, daca e prea tare, daca e prea incet nu se unge lantul
- din cauza uleiului care este mai fluid decat vaselina, lantul zornaie in draci
- pentru ca umblu destul prin praf pe drumuri de tara, se infunda picuratoarele
- una dintre cele mai importanta: dupa oprire, daca pun motorul pe cricul lateral, uleiul din splitter se scurge pe unul dintre picuratoare si lasa pata pe jos. daca o pun pe central nu curge. cu ungere doar pe o parte a lantului nici nu ma gandesc sa imi pun. asa mi s-a facut o pata in fata casei, acolo unde imi tin motorul. si arata urat.

cu spray:
- trebuie sa am grija sa ung lantul regulat, dar cum sunt cam dus cu capu' imi spal des motorul asa ca dupa spalat il si ung, dar asta ar putea fi o problema la drumuri mai lungi.

+ lantul e mai silentios
+ motorul e mai curat

= curatarea lantului in ambele cazuri o fac la spalatorie cu jet si merge fara probleme (mai dau si baietii cu o solutie degresanta pe el si iese curat ca lacrima)
scenariu cu ungator: dupa ce plec de la spalatorie ma doare la pastila
scenariu fara ungator: cand ajung acasa de la spalatorie, lantul e uscat si il dau cu spray

referitor la viata lantului ... asta e. ce sa fac? dar anul trecut chiar ca m-a facut lantul cu capu. zornaia in draci. chiar si dupa ce l-am intins (asta pentru cazul in care comenteaza fabio ca il aveam prea larg la un moment dat).
deci mai incerc inca un an cu spray. ungatorul e inca pe moto.
Vrajitoru
Moderator
Raspunsuri: 1176
graph
Gen: Masculin Resedinta: Sibiu Zi de nastere: 01/15

Re: Loobman chainoiler! acum 5 ani, 10 luni Karma: 0
eu la toate motoretele care le-am avut pe lant le-am spalat si uns lantul manual.
faza asta cu unsul fara sa si speli lantul inainte mi se pare cam aiurea. in fine...fiecare cum ii place
ca sa fiu sincer ieri am spalat lantul si azi m-am dat cu motoreta ...deci tre sa-l spal din nou singura problema e ca fac mizerie prin garajul firmei in rest n-am nici o problema cu spalatul lantului . eu mi-am luat manusi si nici pe maini nu ma mai murdaresc acum
sergiu_q
Gold Boarder
Raspunsuri: 193
graphgraph

Du-ma susPagina: 12
Moderatori: D3LeiCuie, Vlad, Vrajitoru
Latest Message: 2 days, 10 hours ago
  • Edwarddoott :
  • gospodarul : Hector, fi - ti - ar spam - ul in hardisk :)))
  • Igi : SPAM!
  • griba : Toate este in somn... :)
  • griba : @Giza - Este aproape iarna... :)
  • Giza : ce liniste s - a lasat pe aici...
  • Ovidiu : Mulțumiri anticipate
  • Ovidiu : Poate sa mi zică cineva unde as putea găsi o protecție toba eșapament inferioara cea neagra pentru un DL 650 din 2006
  • Ovidiu : Acu m - am prins
  • Ovidiu : Buna tuturor!
  • Ovidiu : Hep! poate cineva sa mi spună de de und
  • Igi : Suzuki, SW - Motech, Givi
  • marian.galba : Salut! Stie cineva de unde pot procura un cric central pt vstrom ?
  • Alexandrul : Piesele sunt noi, le vand deoarece cand am comandat am pus de doua ori in cosul de cumparaturi. Multumesc
  • Alexandrul : Salutare grup, este cineva interesat de un simering si tija impingatoare pentru un ambreiaj de DL1000?
  • CARAMAN : faza scurta H7 si faza lunga H9
  • Igi : In nici un caz H4!
  • UnOm Domino : H4 cred
  • CARAMAN : Salutaree, ce becuri sunt pe far la Vstromul 1000, an 2015??
  • CARAMAN : Daca nu are cine face reglajul, am de vanzare un Vstrom1000 rosu din 2015, 43500 km, fulloption!
  • CARAMAN : salutare, cine face o reglare de suspensie ca la carte la Vstrom 1000 la care i am pus arcuri hyper pro, fata /spate?
  • griba : Memeutza?
  • griba : Salut Marius, are you here?
  • gospodarul : Neata. Aceasta este o mesagerie pe care o poti folosi pt diverse intrebari, fara a mai deschide/citi un topic
  • grigore1 : Buna dimineata! M - am zapacit putin ,,,,,,,,,care este diferenta intre forum si fluxul acesta? Sa aveti o zi buna!
  • Vrajitoru : Mamaaaaaa, cat am pierdut din conversatiile astea. Roman fluviu!
  • gospodarul : Daca esti Vstromist, sau daca nu esti si te incadrezi la celelalte categorii (uita - te pe prima pagina a topicului) astept sa ma contactezi la 0746791989. Gospo
  • gospodarul : @lwig Salutare !
  • lwiq : salut. si pe mine ma intereseaza daca mai sunt locuri (2 pers, camera dubla))
  • RZW : Gospo - Raspunde la Mail te rog :)
  • gospodarul : Sunt locuri pt toata lumea, man. Relax !! Imediat se rezolva bubita. ;)
  • Stefrusu : Salut! Imi aproba si mie cineva contul? sau nu mai sunt locuri pt inscriere,macar sa stiu... Zi buna!
  • Stefrusu : Salut!
  • Alexandrul : ...Pana acum nu am sesizat sa faca asa zgomot. Sa fie din cauza uleiului slab sau sunt paranoic ? MULTUMESC
  • Alexandrul : Salutare, am un DL1000 si la schimbarea vitezelor cutia este zgomotoasa,uleiul ce am in ea este de anul trecut dar am facut cu ea maxim 1000 km ...
  • Edu tzu : Poti sa te duci, pana unde vrei din cauza cloncanitului. O sa te obisnuiesti cu el dupa o vreme, asa ca bucura - te de drum si strica banii pe benzina.
  • adiana : Edu tzu ms pt sfat ... ideea este ca vreau sa fac un tur pana in Italia si am vrut sa nu am probleme ... de cloncanit face numai la gropi mari ....
  • Edu tzu : Adiana, cloncanitul e specific, nu doar la a ta. Poti schimba arcurile in furca pentru ceva mai multi bani, dar cred ca mai bine faci servisarea standard si bucura - te de ea. NU se rupe nimic acolo. Gasesti pe forum destule de amanunte despre cine ce si cum a incercat sa rezolve problema.
  • adiana : ms ..Playerone
  • Playerone : Adiana, iti recomand www.motofly.ro
  • adiana : am o problema cu furca de fata cloncane la gropi dl650 .... stie cineva unde se poate reconditiona
  • adiana : Buna
  • Playerone : Multumesc , Igi !
  • bunicutza : stie cineva cum pot face rost de un suport de parbriz...am incercat azi sa il ridic si din pacate e crapat
  • bunicutza : salutare
  • Nyk0009 : An fab 2008
  • Igi : Vezi ca e un topic si in primul post gasesti toate detaliile.
  • Playerone : Salut. Cum se face inscrierea pt. intrunirea de la Lacul Rosu?
  • xtx : @Nyk0009 - daca ai vstrom 650 model 2012+, am eu unul de vanzare
  • Nyk0009 : Salut as vrea si eu un parbriz inalt

Only registered users are allowed to post

Vizitatori Online

None

Autentificare

Ultimele comentarii