VStromania

• Mărește dimensiunea fontului
  • Dimensiunea fontului normală
  • Micește dimensiunea fontului
Bun venit, Oaspete
Va rog sa va autentificati sau sa va inregistrati.    Ati uitat parola?

V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri.
(1 vizualizeaza) (1) Oaspete
Du-ma josPagina: 12
Topic: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri.
Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 8 luni Karma: 0
Eu sunt in 'target' - adica sunt incepator si am stroama. Si sunt partial de acord cu ambele tabere Adica: sunt de parere ca poate fi o mobra pentru un incepator, doar nu pentru orice incepator. Si asta din doua motive: e grea si trage de jos din ture .
Eu am reusit s-o scap de doua ori in primele doua dati cand m-am suit pe ea (dar stiam ca e o probabilitate mare sa fac asta). Dupa ce am mers de 10 ori, am inceput s-o simt mai bine si sa ma prind ce si cum trebuie facut . Dar sunt convins ca pe o mobra mai usoara si cu ceva mai putini cai ar fi fost mai usor. Ca m-as fi plictisit repede de mobra aia mica si usoara, asta e alta discutie..
mgi
Fresh Boarder
Raspunsuri: 1
graphgraph
Utilizator absent Apasati aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Administratorul a interzis oaspetilor sa publice.

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 8 luni Karma: 0
sergiu_q a scris:
mai bine il duc direct pe poligonul de cross-enduro de la glina si am terminat smecheria. il las sa mearga pe drum de tara drept. daca nu o scapa pe acolo probabil se va decurca si pe strada.
oricum ideea testului este sa vad cum se descurca la viteze mici. ma gandesc ca in cel mai rau caz o poate scapa de pe loc. ca nu prea am bani de reparatii )

stau in Grigorescu de vreun an . Am stat in Dristor pana anul trecut

Doamne eu cred ca sunt prea posesiv cu motoreta mea. Da' eu nu mi-as da VStrom-ul la nimeni.

Revenind on-topic, cred ca putem sumarzia asa: greutatea si dimensiunile nu recomanda VStromul ca prima motocicleta insa, avand in vedere potentialul acestui motor, poate sa fie o varianta viabila, pentru cineva cu capul pe umeri.
Anjin
Expert Boarder
Raspunsuri: 101
graphgraph

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 7 luni Karma: 0
Total de acord, Anjin. Si la faza cu posesivitatea (nici eu nu mi-as da v-strom-ul la nimeni, mai ales la un incepator....no way), dar sunt de acord si la faza cu potentialul acestui model.... doar de anul trecut il am, a fost primul meu motor, nu regret alegerea facuta, dar a fost un pic intimidanta la inceput....si aici ma refer la echilibru si controlul ei la viteze mici. Am si cazut de 3 ori cu ea, de fiecare data la 5-10 km la ora, ultima data pe off-road cu noroi...
Nu am destula experienta pentru a face recomandari.....dar cred si eu ca poate fi o alegere buna v-stromul pentru un incepator atata timp cat e omul potivit pentru motorul asta....ca inaltime, greutate,etc si ca prudenta pe sosea. Foarte adevarat ca nu are explozii de cuplu, e cam liniar la asta si mi se pare destul de important mai ales pentru un incepator....cu greutatea si cu opritul la semafor te obisnuiesti, sunt in general situatii statice sau de viteza mica. Dar pentru un incepator exploziile de cuplu mi se par mult mai periculoase, cu risc de accident.
Kumentai
Fresh Boarder
Raspunsuri: 9
graphgraph

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 0
Pentru inceput, doresc sa multumesc din suflet tuturor care au creat acest forum si de asemenea, tuturor care au luat parte cu o idee la el. Este o sursa nepretuita de informatii utile pentru oameni care decid ca 2 roti reprezinta mai mult decat 4.

Nici nu stiu cum sa incep, am atatea intrebari... Ma numesc Andrei. Am 26 de ani. Momentan locuiesc/muncesc in Bucuresti. M-am decis (de cateva saptamani) ca a venit timpul sa combin utilul cu placutul. Locuind intr-un oras mare, intr-o societate unde timpul inseamna bani, sa te bazezi pe mijloacele de transport in comun nu poate sa fie tocmai cea mai buna idee. Astfel ca, m-am gandit ca ar fi mai bine sa incep sa depind de mine. Ma gandeam la o masina dar era un gand atat de indepartat de incetosat. Ma vedeam acel om trist care dimineata sta in masina la semafor cu ochii semi deschisi gandindu-se ce viata de rahat are. Nu, cred ca nimeni de aici nu vrea asta. Niciodata nu am reusit sa ma vad la volan. Intr-adevar, exista dezavantajul anotimpurilor, nu se poate "calarii" motocicleta tot timpul anului. Si asa, nu vad in motociclism un moft care vrea sa il satisfac. Dimpotriva, vad combinarea utilului cu placutul. Am o gramada de prieten motociclisti. Trebuie sa recunosc ca intotdeauna am nutrit o anumita invidie din cauza libertatii care o aveau. Imi cer scuze ca lungesc acest mesaj, dar e foarte important sa ma "cunoasteti" ca sa (cu rugamintea mea) sa imi oferiti niste raspunsuri cat mai bune.

Sunt foarte hotarat sa imi cumpar o motocicleta. Cu rusine spun ca pana acum cateva saptamani, nu cunosteam categoriile de motociclete existente. Naked, enduro, touring, etc. Am cautat ceea ce ar fi cel mai potrivit pentru mine si am decis ca este "adventure touring". Motivul pentru care am ales aceasta clasa e ca sunt originar din Maramures, sunt adeptul drumurilor lungi, prin urmare caut confort si stabilitate. Ca sa restrang putin aria de cautari, am ajuns la 2 modele de motocicleta: Suzuki V-Strom 650 si Kawasaki Versys. Am ajuns sa ma uit obsesiv la review-uri si opinii ale oamenilor din toata lumea. Dupa lungi momente de contemplare am decis ca cer mai bine mi s-ar potrivi V-Stromul din cauza versatilitatii, sigurantei si confortului. Vreau sa mentionez ca obisnuiesc sa calatoresc si in lume, nu doar Bucuresti Maramures. Aici apelez la bunatatea voastra. Am citit foarte atent toate randurile din acest topic, V-Stormul pentru incepatori. Balanta pare a fi echilibrata, pro si contra. Inaltimea mea este de 1.75 cm si greutate 98 Kg. Inca sunt la stadiul de idee. Vreau sa precizez ca inca nici nu am carnetul cat A. M-o durut sufletul cand m-am inregistrat pe forum si imi cerea sa spun ce V-strom detin...

Inainte sa trec la motocicleta, vreau sa va intreb ce scoala buna stiti in Bucuresti, unde as putea sa invat cat mai multe chestii, bazice dar si "subtilitat" care fac sa se simta diferenta? As vrea sa ma apuc de legislatie si scoala cat mai repede ca sa ma scap de stresul permisului.
In al doilea rand, as vrea sa va intreb, sugerati un motor nou sau un second hand? Sincer, eu pun foarte mare aspect si pe aparenta motorului si modelul DL650 2012 este pur si simplu superb. E o poveste de dragoste gen Disney, "love at first sight". Daca imi sugerati second hand, va rog sa imi enumerati cateva argumente.

Eu sunt din fire un om nebun si "neastamparat" dar intotdeauna cumpatat. Nu imi asum riscuri care nu isi au locul. Argumentele mele pentru care cred ca V-Stromul ar fi potrivit pentru mine ( va rog sa ma corectati daca gresesc ) sunt urmatoarele:

- se descurca exceptional la drum lung
- se adapteaza perfect drumurilor din Romania
- este un model versatil, adaptat pentru oras, curse lungi, drumuri dificile
- este durabila ( cand imi cumpar un lucru, caut sa fie ceva bun pentru ca urmeaza sa il folosesc, nu un an, nu doi. O vreme buna de timp. De ex. telefon mobil, calculator, etc. Ma atasez de obiecte si nu caut sa le schimb pentru nimic )
- are capacitatea de a transporta bagaje si un pasager in spate (am inteles ca este foarte comod pentru pasagerul din spate, dupa 500 Km nu simte ca i se rupe spatele)
- este o scula recunoscuta la nivel international care o castigat o gramada de premii
- e frumoasa
- e V-strom

Ma gandesc ca neavand un termen de comparatie pe motocicleta, ar fi ok sa ma adaptez, sa ma mulez pentru ce cere V-Stromul. Sunt de pararere ca experienta poate fi dobandita prin perseverenta si vointa. Marimea nu ar trebui sa fie un criteriu care sa ma sperie( sa nu uitam David si Goliath ).

Daca ati avut rabdare sa ajungeti pana la randul asta, din ce ati citit, in opinia voastra credeti ca un V-Storm ar fi o greseala pentru mine? Astept raspunsurile voastre.

Va multumesc anticipat pentru atentie si pentru raspunsuri,

Cu stima, Andrei.
Andrei
Fresh Boarder
Raspunsuri: 5
graphgraph

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 13
Andrei a scris:
...

Draga Andrei,
intrebarile tale sunt perfect justificate si fiecare dintre noi si le-a pus inainte de urma scoala moto sau inainte de a-si alege modelul asta de mobra.
Dupa cum probabil ai citit, eu fac parte din categoria celor care nu recomanda V-Stromul ca prima mobra. Tu inca nu ai urmat cursurile scolii moto si singura ta imagine despre motociclism se limiteaza la motociclete, la povestile prietenilor tai motociclisti despre senzatia de libertate, la drumurile frumoase, la intruniri etc. Cam tot ce ti-ai spus amicii tai este adevarat si iti doresc sa ajungi si tu sa le dai dreptate. Din punctul meu de vedere cred ca un viitor aspirant la statutul de motociclist face greseala ca se imagineaza direct pe mobra gustand la maxim senzatia oferita de mersul pe doua roti. Te sfatuiesc sa inveti inainte ce inseamna motociclismul si sa pui pe locul...zece tipul de mobra care te-ar satisface.
Postul tau este scris din suflet si se citeste pasiunea pusa in randurile lui. Eu iti recomand doua scoli moto, ambele in Ilioara (cartierul Nicolae Grigorescu): Elitmoto (la care am facut eu) si scoala Adi Moto (instructorul, un bun amic, se numeste Adi Budoi si lucreaza cu sotia lui, Laura, ambii cu atestat de instructori moto). Daca te hotarasti sa faci scoala in Ilioara, pot veni sa te asist la orele de poligon si sa-ti dau mici sfaturi. Trebuie sa intelegi ca nici o scoala nu te va invata sa fi motociclist, dar usor-usor sunt convins ca vei ajunge acolo unde iti doresti. Eu mi-am cumparat prima mobra cam cu 10 zile inainte de sustine examenul final pe care am parcat-o la Ilioara si prima oara am intrat in trafic la o luna dupa ce mi-am luat carnetul. In fiecare seara dupa terminarea serviciului, faceam doua ore de poligon pana cand am considerat eu ca as putea da piept cu strada. Si crede-ma ca strada se vede altfel in seaua mobrei fata de conserva
N-are rost sa reiau argumentele pentru care eu consider ca V-Strom-ul nu este o mobra pentru incepatori. Citeste-le ca sunt sunt doar cu cateva posturi mai sus, asa cum iti recomand sa citesti si contra-argumentele celorlalti. Pana la urma alegerea iti apartine.

Eu iti doresc succes si daca mai alte intrebari sau nelamuriri iti vom raspunde cu placere

Vlad
Vlad
Moderator
Raspunsuri: 562
graphgraph
Gen: Masculin Farmacologie vladne@yahoo.com Resedinta: Bucuresti Zi de nastere: 04/02
Ultima editare: 27/07/2012 02:20 de Vlad.
Nu baga mana in gaz mai mult decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 0
Salut Vlad. Iti multumesc pentru raspunsul tau prompt. M-am uitat peste cele 2 scoli propuse de tine. Cred ca am sa merg cu Elitmoto din cauza pretului. Au pachet A+B. Ma gandesc sa fac si B-ul, nu de alta dar da bine in CV sa se vada ca ai carnet pentru masina.

Am citit atent posturile dinainte, de ce nu s-ar potrivi um V-Strom pentru incepatori. Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa par arogant, nu sunt in pozitie sa fac asta, dar din ce am citit, nu am gasit un impediment care sa ma opreasca sa incep cu un V-Strom. Un alt argument care eu il consider valid ar fi finantele. Ma gandesc ca e mai ok ca acum sa strang bani pentru o investitie buna si de durata. Judec ca mi-ar fi mult mai greu sa schimb motocicletele pe parcurs. Repet, ma gandesc la V-Strom nu pentru ca e un moft pe care vreau sa il satisfac ci utilitate, folosinta sa de zi cu zi. Daca ma gandesc sa ma duc acasa in Sighet, cred ca mi-ar fi foarte greu pe un alt tip de motor. Stiu ca gandesc prea departe, curse lungi samd. Sfatul tau de a sta in poligon cel putin o luna dupa obtinerea permisului de conducere mi se pare exceptional. Gandesc atat de departe pentru ca vreau sa anticipez fiecare "miscare" si vreau sa fiu sigur ca fiecare "miscare" care doresc sa o fac imi va fi la indemana si nu voi intampina dificultati, bariere.

Sunt de acord cu tine, sunt sigur ca mintea mea proiecteaza imaginea perfecta de motociclism, curse, intruniri samd. Sunt sigur ca nu iau in considerare niste factori esentiali care in momentul de fata nici macar nu ii cunosc. Tocmai acesta a fost motivul pentru care am apelat la acest forum, ca experienta si bunavointa voastra sa ma ghideze spre toate aspectele care alcatuiesc motociclismul. Astept in continuare raspunsurile voastre. Va multumesc anticipat.

Cu stima,

Andrei.
Andrei
Fresh Boarder
graphgraph

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 17
Si acum, ca sa te bulversam complet, vin eu, care sunt dintre aia care zic ca, daca ai cap, V-Stromul e bun de prima mobra. Din datele tale "metrice" am vazut ca nu esti un pirpiriu dar nici un urias.
V-Stromul nu e o motocileta usoara. De asta trebuie sa fii constient. Cat timp e in miscare e bicicleta. Cand se opreste trage mai mult catre tanc. Si din cauza ca e destul de inalta trebuie avut grija cum o tii.
Daca ai citit mai sus ai vazut ca asta e fost prima mea motocicleta si ca am scapat-o pe jos de cateva ori.... de pe loc. Deci modul de a cadea in care arati ca un bou ca scapi fierul pe jos.
A. Si inca ceva: vezi ca Motorteam are un V-strom modelul nou pentru test drive. Tie nu o sa ti-l dea sa te dai cu el, dar macar sa te urci pe el sau sa il vezi live. Si atunci iti faci o idee de cat e de inalta, daca ajungi bine cu picioarele jos (e important la inceput).
In rest ... bafta la scoala si la examene si sa ne vedem la anu' la V-Stromania 5 calare pe vacuta ta.

Pana acum ai scor:
Vlad zice NU
Vraji zice DA
---------------------
DA : NU
1 : 1
Vrajitoru
Moderator
Raspunsuri: 1176
graph
Gen: Masculin Resedinta: Sibiu Zi de nastere: 01/15

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 9
salut andrei

2-1 pentru DA

acumvin si eu sa tin partea stromului ca prima motocicleta, o sa vezi ca te descurci pe ea. daca vrei sa te cocoti pe una sa vezi cum se sta in sa, cat de inalta este te astept la noi la garajul vstromistilor. 0733546951 suna-ma si da o fuga, sigur o sa iti faci o idee de ce si cum e cu stromul.
numai bine

Editat de Vlad
Ti-am editat eu postul pentru a-ti raspunde si nu a da un alt reply.
Fabio, tata tu cand ti-ai luat stromul pentru tine era prima mobra proprietate personala si nu prima mobra pe care te-ai urcat. Basca ca tu veneai dupa ani buni si multe zeci de mii de km pe scuter si maxi-scuter, asa ca nu se pune.
Fabio
Platinum Boarder
Raspunsuri: 523
graphgraph
Ultima editare: 27/07/2012 10:43 de Vlad.

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 13
Salut Andrei,

ai ales bine sa te duci la ElitMoto. Acolo o sa-i cunosti pe Claudiu, Marcel si Julien care, ca si tine, au sub 30 de ani si sunt foarte simpatici. Cursurile moto o sa le incepi cu Claudiu care este un talent innascut si o sa-ti faca placere sa lucrezi cu el. Faptul ca nu ai nici B-ul ar putea sa fie un avantaj dar totodata si un dezavantaj daca faci ambele scoli in acelasi timp. Avantaj este faptul ca vei invata repede cum e cu ambreiajul la mana dar dezavantaj ca s-ar putea sa te incurci la masina unde abreiajul este la picior si invers.
Iata de ce cred eu ca V-Stromul nu este o mobra pentru incepatori:
- asa cum a zis si Vraji si sunt total de acord cu el, stroama e bicicleta si ciclistica ei este impecabila dar de la o viteza mai mare de 40 km/h. In poligon nu vei putea urca la mai mult de 30. Un experimentat poate sa se joace cu ea si la 10 km/h dar el stie cat sa dozeze gazul. Apropos, ai sa inveti si jargonul moto (ex. a accelera se traduce prin a-i da gaz)
- in poligon la teorie o sa-ti spuna ca motocicleta nu trebuie sa ia curba din ghidon ci prin contravirare, dar viteza mica de rulare n-o sa-ti permita sa inveti manevra asta foarte usor. Un incepator face urmatoarea greseala naturala. Curbele il sperie cel mai tare si din acest motiv franeaza, taie gazul complet, ia curba din ghidon si lasa motocicleta sa se inscrie pe trasa din inertie. Combinatia: viteza mica+bracare+inclinare+acceleratie 0 = cazatura. La 240 de kg pe care o are stroama greutatea tangentiala este mai mare decat forta centrifuga si forta de frecare si atunci pici pe interior. De aceea este foarte important sa-ti invingi frica data de instinctul de conservare si s-o tii accelerata. Nu mult, dar accelerata. Pe de alta parte daca viteza in curba este buna dar unghiul de bracare este mare, iti fuge roata fata si cazatura este asigurata. Ce trebuie sa retii din aceste explicatii este ca cele doua roti ale mobrei trebuie sa fie mereu in acelasi plan iar pentru a le mentine acolo, curba se ia prin contravirare. Stromul este prea greu si prea masiv pentru putea face acest lucru la viteze mici de catre un incepator.
- trebuie sa-ti invingi instinctul de conservare pentru ca in motociclism face mai mult rau decat bine. Sa ma explic cu cateva exemple. cand se impute treaba in fata indiferent de motiv, instinctul de conservare iti spune sa franezi si sa iei picioarele de pe scarite tarsaindu-le de asfalt. Daca franezi, motocicleta isi pierde din ciclistica si nu vei mai putea evita obstacolul din fata. Faptul ca incepatorul pune picioarele jos nu ajuta la absolut nimic. Este doar un reflex inutil crezand ca o poti tine pe roti cu ajutorul picioarelor. La cat de masiv si greu e stromul acest lucru este imposibil. E adevarat ca un experimentat ii poate da cu piciorul un impuls in asfalt concomitent cu trasul de gaz pentru a-i restabili echilibrul, dar incepatorul nu are nici o sansa. Cel mai bine in aceste momente este sa te ridici in scarite pentru a modifica suficient de mult punctul de echilibru. Ai sa inveti mai tarziu chestia asta pe off-road cand la viteze mici mentii echilibru mult mai bine daca te ridici in scarite. Dar pana acolo mai este ceva timp. Un alt exemplu este atunci cand actionezi prea brusc frana spate si blochezi roata. Motocicleta va alunca intr-o parte si te vei speria. Instinctul de conservare iti spune sa dai drumul la frana dar este o greseala mare pentru ca o data eliberata frana, se restabileste aderenta la roata spate si faci un highside de toata frumusetea.
Tot ce ti-ai scris mai sus se poate intampla pe orice tip de mobra numai ca V-Stromul este prea mare si prea greu pentru a-l putea controla in aceste situatii.
Ideea de baza este ca motociclismul trebuie sa fie distractiv iar pentru acest lucru trebuie sa fii relaxat. Din cauza gabaritului sau, stroama mai mult de va chinui ca incepator. In primele drumuri vei ajunge extenuat la destinatie. O sa ai febra musculara la brate, gambe si chiar la buci. Vezi strange din cur cum n-ai strans in viata ta si cel putin in prima parte a vietii tale de motociclist vei ramane dezamagit ca senzatia nu este cea pe care ti-ai imaginat-o/dorit-o. Sa stii ca orice imbecit poate trage de gaz pe linie dreapta dar nu oricine stie cum sa franze, cum sa ia o curba sau cum sa evite un obstacol.

Cam asta este pe moment ce mi-a venit in minte pe repede inainte. Mai sunt si alte argumente dar fac postul mult prea lung

Toate bune

Vlad
Vlad
Moderator
Raspunsuri: 562
graphgraph
Gen: Masculin Farmacologie vladne@yahoo.com Resedinta: Bucuresti Zi de nastere: 04/02
Ultima editare: 27/07/2012 10:47 de Vlad.
Nu baga mana in gaz mai mult decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 9
ba esti in minoritate degeaba te chinui sa il convingi

un pic off topic: imi trebuie un releu de incarcare de stroama cateva zile (pana miercuri cand vine cel comandat si omul trebuie sa isi ia mobra de la Iasi) pentru ca avem primul vstrom care a ars releul. cred ca e si primul din europa!!!
Fabio
Platinum Boarder
graphgraph

Da Vlad, sunt niste aspecte foarte importante pe care trebuie sa le iau in considerare. Totusi, ma bazez pe o chestie. La cele 98 de kile ale mele, ma gandesc ca "dansa" se va lasa, deci presupun ca voi avea suficient contact cu pamantul. Ma refer sa ating cu picioarele. Vrajitorul mi-o dat un sfat foarte bun, sa merg la acel showroom si sa ma urc pe motor, sa vad cum ne "intelegem". Cat tine de instincrele mele, pot sa spun ca reusesc sa le controlez. Nu stiu cata relevanta are ca am suficienta experienta sa fiu pasagerul din spate. M-am plimbat foarte multi km pe saua din spate. Intr-adevar, la inceput aveam tendinta de a pune piciorul jos in curbe dar dupa vreo 2 ture am renuntat sa mai fac asta pentru ca mi-am dat seama cat de periculos poate sa fie. Primul meu motor il voi avea doar la anul. Ce mi-am propus pe anul asta e sa am carnetul in mana sa scap de acest stres. Mai trebuie sa strang o gramada de €€€ pana sa ajung sa o cumpar, dar fiind incapanat, nu ma las pana nu o am. Ma asteapta un drum lung in fata, vreau sa incerc cat mai multe motoare, vreau sa fiu capabil sa am un termen de comparatie bazat pe argumente puternice. Indiferent, V-Stromul ramane prima mea alegere. Va multumesc.

Cu stima,

Andrei,
Andrei
Fresh Boarder
graphgraph

@andrei

ca incepator mai bine iti iei second hand. o mai scapi in parcare si-ti pare rau de zgirieturi; poate nu te impaci cu ea si vrei sa o schimbi, poate iti dai seama ca vrei sport-touring ... . pierzi mai mult la revinzare daca o iei noua decit sh. mai ales ca inca stringi bani, una e sa dai 8000 pe una noua si alta 4000 pe una sh in stare buna. iti mai trebuie si bani de echipament si accesorii.

legat de problema cu mobra de incepator sau nu, fiecare trebuie sa hotarasca pentru el. nu e ca la vitezane unde e problema puterii si a periculozitatii, nu o sa se ridice pe o roata doar pentru ca nu stii sa controlezi acceleratia. daca ajungi pe vstrom la destinatie cu febra muscula ai fi ajuns la fel si cu gs500, tine de cum stii sa te relaxezi la drum lung, nu tine de vstrom.

daca-ti face cu ochiu' ia-o!

3 : 1
adrian.cristea
Senior Boarder
Raspunsuri: 71
graphgraph

Salut Vlad.

Vreau sa te intreb, esti de parere ca Kawasaki Versys ar fi o alegere mai buna pentru mine? Avand in vedere ca este mai mica si din cate am citit, foarte manevrabila. Nu stiu la drum lung cum m-as descurca cu saua, cat de comoda este.
Andrei
Fresh Boarder
graphgraph

Andrei a scris:
Salut Vlad.

Vreau sa te intreb, esti de parere ca Kawasaki Versys ar fi o alegere mai buna pentru mine? Avand in vedere ca este mai mica si din cate am citit, foarte manevrabila. Nu stiu la drum lung cum m-as descurca cu saua, cat de comoda este.

i-ati kava si io o sa fiu cel mai fericit. daca tot nu ai mecanic iti dau numarul meu!!!
Fabio
Platinum Boarder
graphgraph

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 14
4 - 1
sincer recomand stromul ca prima mobra.
...daca incepi sa gindesti si sa-ti pui problema de utilitate,de confort,de consum,etc. inseamna ca pe umeri ai si cap si nu doar un obiect pe care indesi casca,insemna ca poti sa-ti iei cam ce mobra vrei...ca fiecare tip de moto isi are avantaje si dezavantajele sale,ca poti invata cam pe orice,totul e s-o iei usurel si-n pasi marunti,poti sa cazi de pe absolut orice mobra ,dar poti invata sa stapinesti orice mobra daca ai talent ,rabdare si exersezi....,daca ai frica de trafic,de curbe,de viteza mai bine nu-ti cumperi motoreta ca e mai sanatos.
cunosc destui ca mine la 1,7m inaltime care poseda stroama si n-ar schimba-o cu nimic altceva
jhon-n
Gold Boarder
Raspunsuri: 286
graphgraph
Gen: Masculin Resedinta: Bucuresti Zi de nastere: 03/02
sint un vstromaniac barbos si chelios

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 5 ani, 5 luni Karma: 8
Salut, Andrei. Votul meu :

Da - Nu
5 - 1

Subscriu la ceea ce a spus Jhon-n. Plus ca inaltimea ta nu e problema, sunt altii mai scunzi care merg pe stroame. Asa ca, bafta la cumparaturi si sa ne tii si pe noi la curent.
In ce ma priveste, eu m-am urcat din prima pe stroama de 1000 si o perioada nu ma mai dau jos.

@sergiu q Cred ca te inseli cand spui ca miarul presteaza prost la capitolul acceleratie. Parerea mea. Nu stiu cu ce compari, dar pe mine nu m-a lasat niciodata. La depasiri scurte este maestru, accelerezi, depasesti, frana de mator cu reincadrare pe banda, merge brici, cat numeri pina la trei.
gospodarul
Platinum Boarder
Raspunsuri: 782
graphgraph
Ultima editare: 28/07/2012 11:09 de gospodarul.

Sincer, cand mi-am facut contul pe acest forum si am lasat primul post, nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri din partea voastra. Sunt placut surprins sa vad ca atatia oameni sunt dedicati acestei motociclete si ca ajutati cu sfaturi(foarte bune) pe cei necunoscatori, in cazul asta, eu.

Jhon, multumesc pentru sfatul tau. E foarte bun. Bineinteles ca nu imi iau motor ca sa fac galagie pe strada. E o utilitate. Vreau sa merg, vreau sa vin, vreau sa calatoresc. Ma gandesc ca la inceput e normal sa ai o anumita retinere de trafic si de curbe, dar la urma urmei nimeni nu s-o nascut invatat. Te trezesti odata de doua ori in trafic si incet incet ajungi sa te descurci. Mi-am propus ca la anul sa imi iau motococicleta, sper ca vor aparea ceva oferte bune second pe atunci. Dar mai mult sper ca dupa ce voi fi avut-o sa ne putem intalni toti si sa va strang mana si sa bem o bere. In acest weekend ma apuc de legislatie.

Ati reusit sa imi puneti un zambet mare pe buze, un zambet copilaresc. Va multumesc la toti.

Cu stima,

Andrei.
Andrei
Fresh Boarder
graphgraph

Re: V-Strom ca prima mobra pentru incepatori!? Pareri. acum 4 ani, 10 luni Karma: 0
Super util topicul acesta, pentru mine a venit ca si o confirmare, luna viitoare sper sa imi editez profilul si sa schimb din "Altceva nelistat aici" in VStrom 650 cc.

Multumesc tuturor pentru pareri,
Mihai.
kaiten
Senior Boarder
Raspunsuri: 47
graphgraph

Du-ma susPagina: 12
Moderatori: D3LeiCuie, Vlad, Vrajitoru
Latest Message: 2 days, 10 hours ago
  • Edwarddoott :
  • gospodarul : Hector, fi - ti - ar spam - ul in hardisk :)))
  • Igi : SPAM!
  • griba : Toate este in somn... :)
  • griba : @Giza - Este aproape iarna... :)
  • Giza : ce liniste s - a lasat pe aici...
  • Ovidiu : Mulțumiri anticipate
  • Ovidiu : Poate sa mi zică cineva unde as putea găsi o protecție toba eșapament inferioara cea neagra pentru un DL 650 din 2006
  • Ovidiu : Acu m - am prins
  • Ovidiu : Buna tuturor!
  • Ovidiu : Hep! poate cineva sa mi spună de de und
  • Igi : Suzuki, SW - Motech, Givi
  • marian.galba : Salut! Stie cineva de unde pot procura un cric central pt vstrom ?
  • Alexandrul : Piesele sunt noi, le vand deoarece cand am comandat am pus de doua ori in cosul de cumparaturi. Multumesc
  • Alexandrul : Salutare grup, este cineva interesat de un simering si tija impingatoare pentru un ambreiaj de DL1000?
  • CARAMAN : faza scurta H7 si faza lunga H9
  • Igi : In nici un caz H4!
  • UnOm Domino : H4 cred
  • CARAMAN : Salutaree, ce becuri sunt pe far la Vstromul 1000, an 2015??
  • CARAMAN : Daca nu are cine face reglajul, am de vanzare un Vstrom1000 rosu din 2015, 43500 km, fulloption!
  • CARAMAN : salutare, cine face o reglare de suspensie ca la carte la Vstrom 1000 la care i am pus arcuri hyper pro, fata /spate?
  • griba : Memeutza?
  • griba : Salut Marius, are you here?
  • gospodarul : Neata. Aceasta este o mesagerie pe care o poti folosi pt diverse intrebari, fara a mai deschide/citi un topic
  • grigore1 : Buna dimineata! M - am zapacit putin ,,,,,,,,,care este diferenta intre forum si fluxul acesta? Sa aveti o zi buna!
  • Vrajitoru : Mamaaaaaa, cat am pierdut din conversatiile astea. Roman fluviu!
  • gospodarul : Daca esti Vstromist, sau daca nu esti si te incadrezi la celelalte categorii (uita - te pe prima pagina a topicului) astept sa ma contactezi la 0746791989. Gospo
  • gospodarul : @lwig Salutare !
  • lwiq : salut. si pe mine ma intereseaza daca mai sunt locuri (2 pers, camera dubla))
  • RZW : Gospo - Raspunde la Mail te rog :)
  • gospodarul : Sunt locuri pt toata lumea, man. Relax !! Imediat se rezolva bubita. ;)
  • Stefrusu : Salut! Imi aproba si mie cineva contul? sau nu mai sunt locuri pt inscriere,macar sa stiu... Zi buna!
  • Stefrusu : Salut!
  • Alexandrul : ...Pana acum nu am sesizat sa faca asa zgomot. Sa fie din cauza uleiului slab sau sunt paranoic ? MULTUMESC
  • Alexandrul : Salutare, am un DL1000 si la schimbarea vitezelor cutia este zgomotoasa,uleiul ce am in ea este de anul trecut dar am facut cu ea maxim 1000 km ...
  • Edu tzu : Poti sa te duci, pana unde vrei din cauza cloncanitului. O sa te obisnuiesti cu el dupa o vreme, asa ca bucura - te de drum si strica banii pe benzina.
  • adiana : Edu tzu ms pt sfat ... ideea este ca vreau sa fac un tur pana in Italia si am vrut sa nu am probleme ... de cloncanit face numai la gropi mari ....
  • Edu tzu : Adiana, cloncanitul e specific, nu doar la a ta. Poti schimba arcurile in furca pentru ceva mai multi bani, dar cred ca mai bine faci servisarea standard si bucura - te de ea. NU se rupe nimic acolo. Gasesti pe forum destule de amanunte despre cine ce si cum a incercat sa rezolve problema.
  • adiana : ms ..Playerone
  • Playerone : Adiana, iti recomand www.motofly.ro
  • adiana : am o problema cu furca de fata cloncane la gropi dl650 .... stie cineva unde se poate reconditiona
  • adiana : Buna
  • Playerone : Multumesc , Igi !
  • bunicutza : stie cineva cum pot face rost de un suport de parbriz...am incercat azi sa il ridic si din pacate e crapat
  • bunicutza : salutare
  • Nyk0009 : An fab 2008
  • Igi : Vezi ca e un topic si in primul post gasesti toate detaliile.
  • Playerone : Salut. Cum se face inscrierea pt. intrunirea de la Lacul Rosu?
  • xtx : @Nyk0009 - daca ai vstrom 650 model 2012+, am eu unul de vanzare
  • Nyk0009 : Salut as vrea si eu un parbriz inalt

Only registered users are allowed to post

Vizitatori Online

None

Autentificare

Ultimele comentarii