VStromania

• Mărește dimensiunea fontului
  • Dimensiunea fontului normală
  • Micește dimensiunea fontului
Bun venit, Oaspete
Va rog sa va autentificati sau sa va inregistrati.    Ati uitat parola?

protectii faruri
(1 vizualizeaza) (1) Oaspete
Du-ma josPagina: 12
Topic: protectii faruri
Re: protectii faruri acum 5 ani, 1 luna Karma: 0
adrian.cristea a scris:
big_boy a scris:
sergiu_q a scris:
la cum merg eu de obicei nici motorul nu trece de doua linii ...deci as zice ca si farul e rece

Nu cred ca are cum sa stea la o temperatura asa de scazuta mereu...
Doar pe frigul asta sta in 2 linii. De obicei trebuie sa stea in 3 linii.

A treia linie se aprinde la peste 80grade si temperatura optima a motorului la mers lansat(in afara orasului) este in jur de 83~85 de grade.

nu stiu temperaturile de functionare normala la 650 si 1000 dar la 1000 difera ceva fata de 650, senzor sau setari (presupun ca 1000-le nu merge la 70 grade). si la mine sta de obicei la 2 liniute. doar in oras dupa ce stau la citeva semafoare urca la 3 liniute si dupa 200 m de mers cu peste 50 km/h scade iar la 2 liniute. nu tine de mers tare sau incet, poti sa mergi si cu 50 km/h intr-a 3-a ca tot la 2 liniute sta.

da. asa este si la mine .
3 linii vad doar in oras cand e aglomerat. in afara o trag de urechi si ma gandesc ca de asta nici nu reusesc vreodata s-o duc la 3 linii.
sergiu_q
Gold Boarder
Raspunsuri: 193
graphgraph
Utilizator absent Apasati aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Administratorul a interzis oaspetilor sa publice.

Re: protectii faruri acum 5 ani, 1 luna Karma: 2
Posibil sa fie termostatul de vina daca merge atat de rece, vorbesc de 650 ca de 1000 nu stiu.
Fie vara fie iarna sta in 3 linii cu precizarea ca atunci vcand este frig afara dureaza mai mult pana ajunge la 3 linii, mai mult nu am vazut niciodata.
Pe vremea asta mai scade ea la 2 linii insa pentru scurt timp si doar cand este aproape de 0 grade sau sub. Miercuri dimineata pe -5 grade doar o singura data a scazut la 2linii si atunci coboram un pod ceva mai lung in frana de motor dar a crescut la 3 imediat ce am inceput sa accelerez.
florin.radu
Expert Boarder
Raspunsuri: 115
graphgraph

Re: protectii faruri acum 5 ani, 1 luna Karma: 8
Se pare ca miarul are comportament diferit fata de 650, nici al meu nu urca la 3 linii decat f rar, in oras, treceri de pietoni succesive, urcari pe off etc. In rest nu se misca de pe 2 linii.
gospodarul
Platinum Boarder
Raspunsuri: 782
graphgraph

Motoarele diesel functioneaza in parametri normali la 70-75 de grade iar benzina aproape de punctul de fierbere 85-95 grade. capacitatea cilindrica nu conteaza in cazul asta. Acelasi principiu se aplica la toate motoarele indiferent de capacitate.
In ce tine de "liniutele" din bord si in cazul dl-ului meu tot cu 3 merge constant, cand e frig 2 iar pe 4 nu l-am vazut niciodata; nici atunci cand am tras de el prin paduri.
preotu
Senior Boarder
Raspunsuri: 59
graphgraph

cam asa arata......mai e de lucru la ea
alexandrub
Senior Boarder
graphgraph

Re: protectii faruri acum 5 ani, 1 luna Karma: 9
am si io in garaj o stroama cu protectie la faruri. Nu va suparati pe mine da parca e un geam cu grilaj de la jilava. parca la stroama nu sta bine cu ochelari. merg la bemve ca alea si asa sunt urate si mioape, da la stroama.....
Fabio
Platinum Boarder
Raspunsuri: 523
graphgraph
Ultima editare: 11/12/2012 19:43 de Fabio.

cum mai speli mustele de pe faruri?
nyky
Expert Boarder
Raspunsuri: 80
graphgraph

mare fitza domne felicitari! Arata intr-un mare fel. zabrelele se pot face mai inguste ca sa obtureze mai putina lumina?
florin.radu
Expert Boarder
Raspunsuri: 115
graphgraph

florin.radu a scris:
mare fitza domne felicitari! Arata intr-un mare fel. zabrelele se pot face mai inguste ca sa obtureze mai putina lumina?

Da, se pot face si mai inguste

Se spala cu spuma si jet de apa....... sau cu periuta de dinti )
alexandrub
Senior Boarder
graphgraph

Mie imi place cum arata dar cred ca accesoriile de genul astea sunt doar pt sufletul stapanului.
Folositoare ar fi daca ne-am duca pana in Mongolia sau Africa unde chiar nu cred ca-ai vrea sa ramai fara lumini.

...Parerea mea
Bike_tracks
Fresh Boarder
Raspunsuri: 18
graphgraph

Alexandrun , nu vreau sa fiu rad dar protectia facuta de tine e din tabla si nu din plasa ceea ce ii da un aer chicios
gaurile sunt prea mari iar comparativ cu plasa cel facut de tine cam obtureaza lumina.
sorry ca sunt critic , dar arata naspa, nu pare util si in plus pare sa obtureze suficient din lumina pentru ca zabrelele sunt groase.
nu-i mai simplu sa faci pur si simplu o copie dupa Touratech ?

faci un cadru de otel de 4-5mm de care sudezi plasa si gata smecheria
eu ma consider priceput in ale bricolajelor dar din cauza ca in bucuresti nu am nici scule si nici spatiu de lucru , prefer sa cumpar toate chestiile de genul asta. de altfel de mana mea au fost prelucrate tone de tabla si alte fieratanii . mi-am facut singur si mobila )
sergiu_q
Gold Boarder
graphgraph

Re: protectii faruri acum 5 ani Karma: 0
nu ma deranjeaza, dar tone de tabla prelucrate?......... cred ca esti modest ) plus ca protectiile sunt copiate dupa Touratech, dar pt modelul 2012. O treaba simpla spre banala, aduna grosimile de la sarma celor de la touratech si vezi cat la suta obrureaza din far, aduna si grosimile de la cel facut de mine si vezi cat la suta obtureaza.....nu ca am facut calculul dar la o prima vedere sarmele sunt duble ca nr si asta compenseaza cu grosimea tablelor mele . Cat despre mobila.......cu ce accesorii lucrezi la mobila? nu de alta dar poate invat ceva, am facut mobila pt cateva case, un cabinet, poate imi vinzi ponturi noi
alexandrub
Senior Boarder
graphgraph

raspunsul meu din postul anterior se numeste feedback . eu sunt de meserie un fel de doctor inginer in microrelectronica iar in meseria asta feedback-ul este unul dintre cei mai buni prieteni pentru ca ma ajuta sa corectez/imbunatatesc rezultatul urmarit.
ia-l ca atare. daca astepti doar sa fii laudat o sa ai mari deceptii in viata. si eu ma mai supar cand mi se zice ca nu-s cel mai minunat ...dar imi trece repede
chiar sunt modest.dar daca vrei iti fac un CV complet cand ne vedem .
(dar pe scurt provin dintr-o familie modesta si am fost nevoit sa muncesc pentru a avea bani de hainute mai bune in perioada liceului si pentru a ma putea intretine la facultate. asa se face ca am inceput sa lucrez in constructii de pe la 14 ani. spre nesansa mea in vacanta cand altii bateau mingea in fata blocului, eu lucram. chiar si dupa orele de scoala mai faceam ceva ciubucase cu taicamiu. asa ca intre 14 si 25 de ani am prelucrat tone de tabla si am batut cuie cu nemiluita. am acoperit cu tabla zeci de case,licee,spitale, biserici etc. o tona de tabla zincata inseamna vreo 200 coli. 100 coli le puneam lejer intr-o saptamana in doi oameni . deci as putea corecta afirmatia cu tonele si sa zic zeci de tone . primul IJ al fratelui meu l-am cumparat cu banii obtinuti dupa ce am facut acoperisul sectiei de politie a orasului Flamanzi )

in concluzie eu nu as cumpara o chestie cu zabrelele de 3-4mm care la o prima vedere obtureaza lumina farului.
la ce pret intentionezi sa vinzi protectiile astea ?
sergiu_q
Gold Boarder
graphgraph

habar nu am de pret, am vazut doar ca lumea vrea asa ceva si m-am gandit sa le fac.....nu astept laude dar am vazut ca ai zis ca cele de la touratech sunt frumoase, astea sunt copiate dupa touratech, dar cele pt mod 2012, farul are alta forma, si alea nu vin asa de ascutit....cat despre cele cu plasa mie chiar nu-mi place prinderea lor, tijele alea de se intind pe toata fata motocicletei . O plasa prinsa pe o sarma mi se pare mai urata decat o foaie de tabla decupata frumos .
alexandrub
Senior Boarder
graphgraph

Re: protectii faruri acum 5 ani Karma: 9
de gustibus. punct.
Fabio
Platinum Boarder
Raspunsuri: 523
graphgraph

Du-ma susPagina: 12
Moderatori: D3LeiCuie, Vlad, Vrajitoru
Latest Message: 2 days, 10 hours ago
  • Edwarddoott :
  • gospodarul : Hector, fi - ti - ar spam - ul in hardisk :)))
  • Igi : SPAM!
  • griba : Toate este in somn... :)
  • griba : @Giza - Este aproape iarna... :)
  • Giza : ce liniste s - a lasat pe aici...
  • Ovidiu : Mulțumiri anticipate
  • Ovidiu : Poate sa mi zică cineva unde as putea găsi o protecție toba eșapament inferioara cea neagra pentru un DL 650 din 2006
  • Ovidiu : Acu m - am prins
  • Ovidiu : Buna tuturor!
  • Ovidiu : Hep! poate cineva sa mi spună de de und
  • Igi : Suzuki, SW - Motech, Givi
  • marian.galba : Salut! Stie cineva de unde pot procura un cric central pt vstrom ?
  • Alexandrul : Piesele sunt noi, le vand deoarece cand am comandat am pus de doua ori in cosul de cumparaturi. Multumesc
  • Alexandrul : Salutare grup, este cineva interesat de un simering si tija impingatoare pentru un ambreiaj de DL1000?
  • CARAMAN : faza scurta H7 si faza lunga H9
  • Igi : In nici un caz H4!
  • UnOm Domino : H4 cred
  • CARAMAN : Salutaree, ce becuri sunt pe far la Vstromul 1000, an 2015??
  • CARAMAN : Daca nu are cine face reglajul, am de vanzare un Vstrom1000 rosu din 2015, 43500 km, fulloption!
  • CARAMAN : salutare, cine face o reglare de suspensie ca la carte la Vstrom 1000 la care i am pus arcuri hyper pro, fata /spate?
  • griba : Memeutza?
  • griba : Salut Marius, are you here?
  • gospodarul : Neata. Aceasta este o mesagerie pe care o poti folosi pt diverse intrebari, fara a mai deschide/citi un topic
  • grigore1 : Buna dimineata! M - am zapacit putin ,,,,,,,,,care este diferenta intre forum si fluxul acesta? Sa aveti o zi buna!
  • Vrajitoru : Mamaaaaaa, cat am pierdut din conversatiile astea. Roman fluviu!
  • gospodarul : Daca esti Vstromist, sau daca nu esti si te incadrezi la celelalte categorii (uita - te pe prima pagina a topicului) astept sa ma contactezi la 0746791989. Gospo
  • gospodarul : @lwig Salutare !
  • lwiq : salut. si pe mine ma intereseaza daca mai sunt locuri (2 pers, camera dubla))
  • RZW : Gospo - Raspunde la Mail te rog :)
  • gospodarul : Sunt locuri pt toata lumea, man. Relax !! Imediat se rezolva bubita. ;)
  • Stefrusu : Salut! Imi aproba si mie cineva contul? sau nu mai sunt locuri pt inscriere,macar sa stiu... Zi buna!
  • Stefrusu : Salut!
  • Alexandrul : ...Pana acum nu am sesizat sa faca asa zgomot. Sa fie din cauza uleiului slab sau sunt paranoic ? MULTUMESC
  • Alexandrul : Salutare, am un DL1000 si la schimbarea vitezelor cutia este zgomotoasa,uleiul ce am in ea este de anul trecut dar am facut cu ea maxim 1000 km ...
  • Edu tzu : Poti sa te duci, pana unde vrei din cauza cloncanitului. O sa te obisnuiesti cu el dupa o vreme, asa ca bucura - te de drum si strica banii pe benzina.
  • adiana : Edu tzu ms pt sfat ... ideea este ca vreau sa fac un tur pana in Italia si am vrut sa nu am probleme ... de cloncanit face numai la gropi mari ....
  • Edu tzu : Adiana, cloncanitul e specific, nu doar la a ta. Poti schimba arcurile in furca pentru ceva mai multi bani, dar cred ca mai bine faci servisarea standard si bucura - te de ea. NU se rupe nimic acolo. Gasesti pe forum destule de amanunte despre cine ce si cum a incercat sa rezolve problema.
  • adiana : ms ..Playerone
  • Playerone : Adiana, iti recomand www.motofly.ro
  • adiana : am o problema cu furca de fata cloncane la gropi dl650 .... stie cineva unde se poate reconditiona
  • adiana : Buna
  • Playerone : Multumesc , Igi !
  • bunicutza : stie cineva cum pot face rost de un suport de parbriz...am incercat azi sa il ridic si din pacate e crapat
  • bunicutza : salutare
  • Nyk0009 : An fab 2008
  • Igi : Vezi ca e un topic si in primul post gasesti toate detaliile.
  • Playerone : Salut. Cum se face inscrierea pt. intrunirea de la Lacul Rosu?
  • xtx : @Nyk0009 - daca ai vstrom 650 model 2012+, am eu unul de vanzare
  • Nyk0009 : Salut as vrea si eu un parbriz inalt

Only registered users are allowed to post

Vizitatori Online

None

Autentificare

Ultimele comentarii