VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
Seriful
Mesaje: 93
Membru din: Mie Iun 13, 2018 9:49 am
Localitate: Piatra Neamt

VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#1 Mesaj de Seriful » Lun Iul 23, 2018 11:20 am

Salutare suriori si fratioare !
Am vorbit ceva pe Facebook despre organizarea V-Stromania XI : Tarcau - Neamt 2019 : 27 - 30.06.2019.
Datorita feedback-ului pozitiv cu privire la ideea mea, iata ca treaba am luat-o in serios si deja vin cu informatiile despre organizarea evenimentului.
Am stabilit locatia: Pensiunea Maierus, sat. Brates, com. Tarcau, jud. Neamt.
De ce aici ?
Aceste locuri au o valoare atat culturala cat si geografica destul de ridicata deoarece, daca va mai amintiti din Scoala Generala de Calistrat Hogas, care descria in cartea ''In muntii Neamtului'' frumusetea muntilor din judetul Neamt, cu nemuritorul Masiv Ceahlau si strajerii din jurul acestuia. Unii dintre strajeri se afla in imediata apropiere, la aproximativ 15 km, Muntii Tarcaului, sau Magura Tarcaului cum spunea Sadoveanu in Baltagul; locul de unde a plecat Vitoria Lipan dupa Nechifor (Traseul ce il vom face in tura de sambata). Totodata frumusetea vaii Tarcaului umbreste raul Tarcau care da curs unei depresiuni extraordinare cu cascade spectaculoase care cu siguranta vor fi pe gustul tuturor. A... si mai e un motiv pentru aceasta zona: da, acolo am copilarit eu... primii 18 ani din viata mea i-am trait acolo, in Tarcau.
Deci aceasta locatie este ca o emblema pentru mine, ca o insigna pentru un serif :)

Langa Pensiunea Maierus (gazda evenimentului), gard in gard, daca o sa cautati pe Google Maps, veti gasi pensiunea Poiana Soarelui, cea care va fi a doua locatie ca unitate de cazare + restaurant pentru acest eveniment.
Dat fiind faptul ca ambele unitati detin restaurant, conditia pentru rezervare a fost ca fiecare participant sa serveasca micul dejun si cina in unitatea sa de cazare.
Nu consider acest lucru ca fiind un impediment major, deoarece, dupa micul dejun, lumea se echipeaza pentru iesirea in tura la ora 10, iar dupa cina, toata lumea iese la foisor, locul comun de distractie de peste noapte.
Si in ceea ce priveste distractia, garantez ca vom avea spatiu de dans pentru toata lumea, sonorizare de-aia smechera si totodata muzica buna.

Numarul de locuri disponibile ar fi de 96, la care se pot adauga cateva paturi suplimentare pentru copii contracost extra.
Repartizarea pe camere se va face preferential in functie de ordinea in care se achita participarea la eveniment.

Tariful de persoana:
- pentru persoana care sta singura in camera dubla : 180 lei camera si 80 lei mancare(mic dejun+cina) / zi (520 lei - 2 nopti sau 780 lei - 3 nopti)
- pentru persoanele care impart camera cu altcineva : 90 lei cazarea si 80 lei mancarea(mic dejun+cina) / zi (170 lei - o noapte, 340 lei - 2 nopti, 510 lei - 3 nopti)

As vrea sa incep intalnirea cu sosire joi dupamiaza si vineri cu o tura de offroad in muntii Tarcaului si muntii Hasmas. Traseul il am deja stabilit, dar nu pot vorbi deocamdata despre dificultatea acestuia deoarece nu l-am prospectat. Pana in septembrie voi veni cu cateva imagini si cu detalii despre traseu, pentru a va spune care este starea drumului, dat fiind faptul ca au fost foarte multe viituri care cu siguranta momentan l-au afectat.
De aceea as avea nevoie sa stiu in mare parte, cu aproximatie, cam cate persoane ar veni de joi.

Va rog sa completati acest formular pentru a creea ideea orientativ despre participare.
Pentru plata, va rog sa ma contactati personal pe Facebook sau telefonic 0754 480 598.

Formularul de inscriere este aici:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... g/viewform

Tabelul cu participantii inscrisi este aici:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =614395088

CONT Banca Transilvania Piatra Neamt
Stan Alexandru Costin
RO39BTRLRONCRT00R6475202
Cu nume prenume si mentiunea ''VStromania 2019''

Tura de asfalt de sambata va fi asa cum spuneam pe urmele Vitoriei Lipan. Mai exact vom iesi de pe Valea Tarcaului si vom merge in amonte pe Bistrita prin Brosteni, spre Vatra Dornei. La un moment dat vom face dreapta si vom urma calea Raraului spre Pojorata, mai exact TRANSRARAUL. Vom lua pranzul la un restaurant traditional in judetul Suceava. Continuam prin Gura Humorului, Targu Neamt, Piatra Neamt si inapoi la locatie. Totodata, pot face rezervare la telegondola Piatra Neamt pentru cei care vor sa faca o calatorie pe deasupra orasului, cu conditia sa nu intarzie la cina de la ora 19.

Asadar, dragilor, in mare cam asta ar fi VStromania XI. Ma ocup de stabilirea detaliilor, cum ar fi meniul, organizarea pe camere si de surprizele care nu vor lipsi nici in acest an.
In speranta ca va fi de bun augur acest eveniment, va multumesc pentru tot sprijinul si increderea ce mi le-ati acordat pana acum, chiar daca sunt un pufan in echipa VStromania.
Cu drag, va pupa Seriful !!!
Ultima oară modificat Vin Mai 10, 2019 1:04 pm de către Seriful, modificat de 5 ori în total.
'' Decât un păr rar, mai bine o chelie deasă... ''

Tarabostes
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 11, 2018 10:37 am
Localitate: Tulcea

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#2 Mesaj de Tarabostes » Lun Iul 23, 2018 2:35 pm

Mai mirobolantule, nebunaticule, stai sa rezervam si apoi ai timp un an sa tot faci trasee si programe artistice..

Avatar utilizator
Seriful
Mesaje: 93
Membru din: Mie Iun 13, 2018 9:49 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#3 Mesaj de Seriful » Lun Iul 23, 2018 3:06 pm

Vreau sa va prezint cat mai detaliat ceea ce va fi ca sa pot starni macar curiozitatea daca inca nu interesul :)
'' Decât un păr rar, mai bine o chelie deasă... ''

Tarabostes
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 11, 2018 10:37 am
Localitate: Tulcea

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#4 Mesaj de Tarabostes » Mar Iul 24, 2018 10:44 pm

Ai plata facuta maine, dar sa-mi dai si mie 50 lei pana iau pensia🤪🤪✌️🥃

Avatar utilizator
Seriful
Mesaje: 93
Membru din: Mie Iun 13, 2018 9:49 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#5 Mesaj de Seriful » Mie Iul 25, 2018 7:57 am

:)))))))
'' Decât un păr rar, mai bine o chelie deasă... ''

Avatar utilizator
Levi
Mesaje: 216
Membru din: Vin Iun 15, 2018 12:41 pm

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#6 Mesaj de Levi » Sâm Feb 16, 2019 9:34 pm

Nu strica o revitalizare a subiectului. Un grad de ocupare de 50-60% pt intrunirea mare (V-Stromania de vara) - e ceva la care ar trebui lucrat ;)
Timp mai e cu duiumul, dar uite ca dau si eu exemplu si ma-nscriu. Zona si traseul par promitatoare, de pilda pe Transrarau inca n-am izbutit sa ajung.
Serifule, vb aia, in mare copac ti-ai bagat securea, dar avem incredere, deci fara stres.
PS. Cand te apuca 'vorbaria'? Cand vii de la schi deshidratat si bagi niscai ceaiuri de hamei, gandidu-te la vara insorita. Hai, inca putin, si ne plangem de canicula.
Imi ridic clopu'.

Anjin
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 25, 2018 12:46 am

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#7 Mesaj de Anjin » Vin Feb 22, 2019 8:16 pm

M-am inscris si eu. Nu stiu cum fac sa ajung in tara si cum fac sa ajung la intalnire si cu ce moto o sa reusesc sa vin, da' vorba aia m-am inscris, atunci aia e, fac cumva sa se intample.
Ne vedem curand aventurierilor!

Anjin
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 25, 2018 12:46 am

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#8 Mesaj de Anjin » Dum Mar 10, 2019 5:38 pm

Gata Serifu' am si platit. Acu' sa ne vedem cu bine in iunie!

Avatar utilizator
Seriful
Mesaje: 93
Membru din: Mie Iun 13, 2018 9:49 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#9 Mesaj de Seriful » Lun Mar 11, 2019 12:55 pm

Micadu, inregistrat !!! Multumesc !
Levi, in legatura cu revitalizarea topicului, merg pe premiza ca va reinvia dupa Open ;)
'' Decât un păr rar, mai bine o chelie deasă... ''

Vladimir
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 23, 2018 5:04 pm

Re: VStromania XI - 2019 - ''Magura Tarcaului'' - NEAMT

#10 Mesaj de Vladimir » Vin Mar 15, 2019 2:51 pm

Asadar -> din motive independente de vointa mea, eliberez locul rezervat pt Vstromania XI.

@Serif -> nu ezita sa-l redistribui rapid. Ramane ferma comanda pt tricouri ..

Scrie răspuns