V-stromania Open 2021

Scrie răspuns
Vrajitoru

Re: V-stromania Open 2021

#91 Mesaj de Vrajitoru » Mar Feb 09, 2021 9:59 am

Levi scrie:
Mar Feb 09, 2021 9:04 am
Inainte de toate vreau sa va rog sa aveti in vedere ca pe acest forum sunteti in spatiul public, se vede din China pana-n Alaska.
Orice opinie care sugereaza ocolirea, fortarea legii, nu poate fi un pct de vedere pt grupul V-stromania.
Perfect de acord.
Levi scrie:
Vraji, m-ai spart, zici ca suntem conectati telepatic..
E de la dragoste ma! Interetnica. :)
Levi scrie:
E complexa treaba, ne incadram, nu ne incadram, noi nu ne intrunim sa stam la gramada, ca la concerte, botezuri, nunti sau evenimente de gen. Ne cazam, ne plimbam, teoretic e altceva.
Dar adevarul e ca si un carnat de 60 de motoare poate da de banuit unora care nu ne cunosc..
Daca organul e om de inteles si ii plac motocicletele scapi, altfel nu scapi. Cam asta e. Nu ne putem da dupa coltz. E ca si cum ne-am minti singuri: nu e neagra ci e un gri deschis privit pe intuneric.
Levi scrie:
By the way, eu nu sunt organizator, doar am sugerat un loc unde va puteti caza.. : )..
Dar asta se stie de la inceput si e valabil pentru tot ce s-a intamplat pana acum si ce va fi de acum incolo.
Levi scrie:
Dc ne intalnim, fiecare va veni pe propria raspundere si are responsabilitatea de a respecta legile in vigoare.
Asta e o conditie pentru a putea fi acolo.
Levi scrie:
Pot si renunta de tot si va primiti toti banii inapoi.
Doua cuvinte : ex-clus!

mihaif2000

#92 Mesaj de mihaif2000 » Mar Feb 09, 2021 10:39 am

Parerea mea e ca ar trebui sa inchideti inscrierile. Suntem suficienti si o sa fie nevoie de camerele ramase in cazul in care nu se poate face o ocupare mai mare de 50% a cabanei.

Pe langa ce scrie in lege trebuie sa ne gandim si la sanatatea noastra. Vor fi persoane care or sa fie nevoite sa imparta o camera desi ei nu s-au mai cunoscut. in spatiu inchis transmiterea covit este mult mai mare plus ca nu cred ca o sa stea cineva sa doarma cu masca pe fata.

Eu propun sa se renegocieze partea asta de single room. Parerea mea e ca acolo e cea mai mare problema atat din punct de vedere al sigurantei personale cat si din punct de vedere legal. Double room ar trebui sa fie available doar pentru persoanele care vin din aceasi familie, pentru cei care impart si in restul timpului un spatiu comun.

Eu din pacate nu am apucat single room si ma gandesc foarte tare sa caut in zona o alta cazare cu toate ca o sa fie super naspa, o sa fiu singurul bezmetic care trebuie sa merga in alta parte. in acelasi timp nu stiu cu cine o sa apuc in camera, cat de mult tine el la sanatatea lui si nu vreau sa aduc acasa covitul.

Leo

#93 Mesaj de Leo » Mar Feb 09, 2021 11:21 am

Acum, intelegeti si voi ca-s nou pe grup si am chef de vorba! Chestia e ca nu ma tine mult :D.

Levi scrie: ↑
Inainte de toate vreau sa va rog sa aveti in vedere ca pe acest forum sunteti in spatiul public, se vede din China pana-n Alaska.
Orice opinie care sugereaza ocolirea, fortarea legii, nu poate fi un pct de vedere pt grupul V-stromania.

Opinia mi-am expus-o nu pentru incalcarea sau ocolirea legii, ci ca un indemn la CURAJ caci altfel in conditiile ad-literam ale legii 55/2020 participarea in cazurile respective este interzisa ! Rezervarile si cazarile personale la pensiuni si hoteluri, nu. Get it ? Propun fiecare sa-si faca o analiza personala beneficii / riscuri si sa ia hotararea in cunostinta de cauza. Posibil ca insasi discutia asta ii va face pe unii sa renunte. In rest de acord cu concluziile postarii anterioare. Ar fi bine sa se faca intalnirea dar pe responsabilitea personala a fiecaruia si cu respectarea regulilor minime.
SIBIU
V-Strom 650XT L7

Vrajitoru

#94 Mesaj de Vrajitoru » Mar Feb 09, 2021 5:03 pm

Curaj pentru ce?
Speranta poate.... ca scapam.
Iar in weekendul ala fiecare vine pe responsabiltatea lui. Fiecare vine acolo cu treaba lui. Ca vor fi multi motocicliesti 'poate' sau 'nu poate' sa fie o coincidenta.

Levi

#95 Mesaj de Levi » Mar Feb 09, 2021 7:46 pm

Vrajitoru scrie:
Lun Feb 08, 2021 2:46 pm
Levi, parerea mea e sa incepi negocierile cu mutarea evenimentului in weekendul VStromaniei mari.
Am verificat rezervările mele, și teoretic în ultimele două weekenduri din iunie nu sunt în țară. Numai zeii știu dc putem pleca, respectiv in ce condiții, ideea e că nu mă pot angaja. It's now or never..

cooldeep

#96 Mesaj de cooldeep » Mar Feb 09, 2021 9:51 pm

Porpun sa transam subiectul acesta in 20 martie. Vom avea 3 saptamani sa hotaram ce facem si daca facem.

Cat despre statul in camera cu cineva, unii dintre noi au avut deja, iar altii sunt deja vaccinati. Cred ca se pot gasi formule convenabile pt toata lumea. La fel cum stim ca unii sunt mai introveriti sau mai retrasi fara o activitate sociala ca sa zic asa. Chiar se pot forma "cupluri" cat mai decent.

Nu ne incadram la paranghelii, trebuie sa respectam strict legile cu ocuparea de locuril, sa nu ne plimbam de la o masa la alta, chestii de astea, pe distantare :) Inca sunt optimist. Cumva responsabilitatea e la restaurant nu la noi ca participanti. Cum printre noi avem angajati in diferite domenii, revin la termenul de 20 martie si aflam atunci ce si cum puteam face si ce avem de facut.

Nu stiu daca scrie in primul post, dar orice persoana care are simptome de raceala/gripa, tuse, stranut, febra, daca il prinde pe drum sau acolo trebuie sa se autoizoleze de grup. Poate participa la tura cu noi, dar din pacate nu are ce cauta cu noi la masa.

Doar ca informatie, pt intalnirea din vara, de care teoretic ma ocup in calitate de participant :) va anunt de pe acum ca participarea va fi conditionata de un test pcr sau antigen sau de dovada vaccinarii sau de dovada ca a avut "recent" "carcalacul" dar accept si un test de anticorpi pozitiv in lipsa de orice altceva.

Si inca o treaba, daca pana acum ati scapat si nu ati avut nimic, nu inseamna ca pana atunci nu veti avea si nu veti fi chiar iesiti din perioada de izolare/carantina. Nu exista absulut nici o garantie privind viitorul, ca sa zic asa. Pot afirma ca toti care au avut deja, sunt cei mai fericiti, au scapat si aia e, nici macar nu tre sa se grabeasca cu vaccninarea.

Levi

#97 Mesaj de Levi » Mar Feb 09, 2021 11:01 pm

cooldeep scrie:
Mar Feb 09, 2021 9:51 pm
Cat despre statul in camera cu cineva, unii dintre noi au avut deja, iar altii sunt deja vaccinati. Cred ca se pot gasi formule convenabile pt toata lumea. La fel cum stim ca unii sunt mai introveriti sau mai retrasi fara o activitate sociala ca sa zic asa. Chiar se pot forma "cupluri" cat mai decent.
Sunt doar două cazuri unde nu se cunosc (presupun), Luci Goldstein cu Ciprian, respectiv Daniel Chitu cu Mihai Florescu. Restul sunt soț-soție sau prieteni care s-au cerut împreună. Nu prea ai ce formule să găsești, dar dc ei vor să facă schimb între ei, n-am nimic împotrivă.

cooldeep

#98 Mesaj de cooldeep » Mie Feb 10, 2021 12:31 am

Avand in vedere ca Ciprian si Mihai sunt amandoi din TM si ii cunosc, adica pe Mihai l am vazut o data dar sper sa ne mai vedem pana atunci :) iar cu Ciprian ne stim de cativa ani, ba zilele trecute am fost pe la el pe la magazin, eu zic ca e relativ safe sa stea impreuna :) Dar repet pt cei care au dubii poate se pot face permutari cu cei trecuti deja prin infectie sau cei vaccinati.
Oricum treaba asta propun sa se discute in privat, adica info despre cei fost infectati sau cei actuali/viitor vaccinati, dar ideea e ca putem gasi solutii. Dar iara discutam degeaba ca pana atunci te poti si infecta si vindeca si vaccina si orice, plus poate nici nu ne intalnim. Sunteti deacord ca discutia concreta sa o purtam dupa 20 martie ?

Danielica

#99 Mesaj de Danielica » Mie Feb 10, 2021 9:58 am

Sunt doar două cazuri unde nu se cunosc (presupun), Luci Goldstein cu Ciprian, respectiv Daniel Chitu cu Mihai Florescu. Restul sunt soț-soție sau prieteni care s-au cerut împreună. Nu prea ai ce formule să găsești, dar dc ei vor să facă schimb între ei, n-am nimic împotrivă.
Eu nu am nicio problema sa stau cu o persoana, schimb nu am cu cine si de ce sa fac pentru ca oricum nu cunosc pe nimeni. Am fost poztiv in decembrie, am anticorpi, trag speranta sa ma si vaccinez pana la intalnire.
Legat de amenda, daca o fi, mi-o asum.
Sper sa reusim sa ne intalnim ca la cum se schimba de la zi la zi sa nu inchisa iar unitatile de cazare .... clar e ca nici nu se va termina curand...

Leo

#100 Mesaj de Leo » Mie Feb 10, 2021 11:19 am

cooldeep scrie:
Mar Feb 09, 2021 9:51 pm

Doar ca informatie, pt intalnirea din vara, de care teoretic ma ocup in calitate de participant :) va anunt de pe acum ca participarea va fi conditionata de un test pcr sau antigen sau de dovada vaccinarii sau de dovada ca a avut "recent" "carcalacul" dar accept si un test de anticorpi pozitiv in lipsa de orice altceva.
Aceasta "conditie" care este absolut inutila in opinia mea va crea o segregare / discriminare intre membrii grupului si cred ca nu este benefica.
Cum am scris intr-o postare mai inainte, eu sunt nou in grup. Am intrat in grup ca membru responsabil zic eu atat de sanantatea mea cat si a altora si cred ca la fel am intrat toti.
De acord ca membrii sa nu vina la intalniri raciti sau cu simptome evidente ! Dar daca noi participantii venim ok + pe cont propriu si pe banii nostri, este aberant sa fim selectati de proceduri medicale pe care nu vrem sa le facem !

Ideea de grup si a intalnirilor dintre membrii eu o inteleg ca una de a te aduna si intalni cu altii avand la baza lucruri / pasiuni si interese comune. Nu am intrat in grup ca la intalniri sa ma uit cu teama la alti membrii sau sa-mi pun intrebari ce boli au, daca sunt vaccinati sau nu, au facut boala sau nu, au testele la zi si alte aberatii ale isteriei covid ! Am intrat pe acest grup in speranta ca poate scap de aceasta isterie si intalnesc oameni care nu vad o viroza ca pe amenintarea vietii lor ! Insasi faptul ca suntem motociclisti ne expune la riscuri mult mai mari ! Despre ce vorbim ? Daca se merge pe ideea asta, fie va fi o intalnire de "vaccinati" , "testati" la zi, fie una de oameni care nu dau o ceapa degerata pe aceste conditii ! Oricum ar fi, este o segregare pe motive medicale indoielnice - pentru ca nici un test sau vaccin nu garanteaza nimic - nu o intalnire de pasiuni si interese comune cum ar trebui sa fie ! In acesta perioada este dificil sa ne intalnim asta este clar. Dar haideti sa nu facem lucrurile si mai dificile decat sunt deja !
SIBIU
V-Strom 650XT L7

Scrie răspuns