Vstromania nu este club moto !

Mesaj
Autor
cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Vstromania nu este club moto !

#1 Mesaj de cooldeep » Dum Sep 16, 2018 2:10 pm

Umbla o vorba prin sat, cum ca a aparut numele de vstromania in presa pe langa alte cluburi moto.

Vstromania suntem noi. Noi intre noi, ca avem vstroame sau am avut si cam atat. Nu suntem si nu vom fi nici o data club moto sau nu vom avea vreodata statut juridic.
Drept urmare nu consider bine venite actiuni, de orice natura, sub denumirea de vstromania.

Las aici un link sa intelegeti despre ce vb. https://www.ziaruldecraiova.ro/turul-dr ... la-craiova

Avatar utilizator
igi
Mesaje: 69
Membru din: Mar Mai 29, 2018 8:19 pm

Re: Vstromania nu este club moto !

#2 Mesaj de igi » Dum Sep 16, 2018 9:55 pm

De acord!

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Vstromania nu este club moto !

#3 Mesaj de Vrajitoru » Lun Sep 17, 2018 11:11 am

Asa e.
Mai ales in tot ce tine de politica, de institutii, de alte cluburi moto, de evenimente care pot crea controverse.
Nu e nimic gresit sa spui ca faci parte din comunitatea asta dar nu poti sa spui ca o reprezinti. Nimeni nu reprezinta VStromania undeva ci doar poate sa duca cu el spiritul gastii, buna dispozitie, bunul simt si faptul ca V-Stroamele sunt cele mai bune motociclete :)
Caci pana la urma asta e V-Stromania: o comunitate, fara sefi, fara ierahie, fara for decizional.
Totul se leaga de libera vointa a fiecaruia (de a organiza intruniri sau de a face fapte bune) si de bunul simt al fiecaruia ca sa nu bage gasca in gura targului sau, mai rau, in rahat.
Avem intruniri pentru ca cineva se ofera sa le faca, avem sigla pentru ca cineva si-a rupt din timpul lui sa o gandeasca si sa o deseneze, avem tricouri pentru ca cineva isi pune firma la dispozitie ca sa le faca cu riscul sa piarda bani.
Si aici e altceva: aici nu se fac bani. Aici, daca faci ceva, cel mai probabil cheltuiesti din banii tai ca sa iti faci prietenii sa se simta bine. Am scris undeva intr-un post ca daca se monetizeaza gasca asta eu plec.
Daca cineva face ceva de genul lanyard, ecusoane, patchuri, stickere, tricouri, etc. nu spune nimeni sa nu le vinzi mai departe pentru ca se stie ca asemenea lucruri nu se pot face in numar mic pentru ca sunt costuri mari (sau nu gasesti pe nimeni sa iti faca). Dar nu exista si nu va exista un magazin care sa vanda produse de genul asta cu sigla noastra. Aia deja e afacere cu VStromania.
Forumul asta e gazduit de un vstromer pe banii lui, domeniul e cumparat de altul pe banii lui. Si astia nu fac profit de pe site ca nu vedeti nici o reclama aici.
Oamenii dinauntru au facut ca regulile sa fie diferite de alte comunitati monomodel: daca ai vandut fierul nu e necesar sa pleci din grup daca te simti bine cu gasca.
Aia care, sa spunem, au un cuvant mai greu in gasca, il au pentru ca prin ceea ce au facut au demonstrat ca ajuta si ca sfatuiesc si din cauza lor altii s-au simtit bine. Nu ca sunt mai vechi, sau ca sunt mai buni rideri, sau ca au pula mai mare si mai groasa, sau ca se pisa la mai mare distanta. Totul tine de respect, de ajutorul dat altora, de bunul simt si de integrarea in gasca existenta. Gura mare si tupeul nu te fac sa arati bine in gasca asta.
Tocmai pentru selectie am facut si regulile pentru intruniri:
1. Ai V-Strom si ai mai venit la intruniri: esti indreptati sa vii
2. Ai V-Strom si e prima ta intrunire: esti indeptati sa vii (vezi ca nu intri sub incidenta punctului 4).
3. Ai avut V-Strom si ai venit la intrunirile vechi deci te cunoaste lumea: esti indreptatit sa vii.
4. Faci parte din 1. sau 3. si ai 1 prieten bun cu care te dai poti sa il aduci si pe el. Va rog sa va alegeti cu grija prietenii ca sa fie in acord cu restul lumii.
5. Nu ai si nu ai avut V-Strom dar ai mai participat la intrunirile noastre ca si in cazul 4. si ne cunosti: poti sa vii.

Hai abracadabra la toata lumea!

Avatar utilizator
zece d rosu
Mesaje: 71
Membru din: Joi Mai 31, 2018 2:42 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Vstromania nu este club moto !

#4 Mesaj de zece d rosu » Lun Sep 17, 2018 1:51 pm

Epic Vraji......aia cu "pula mai mare si mai groasa, sau ca se pisa la mai mare distanta" mi-a placut MAXIM !!

:) :) :)

Avatar utilizator
botezu'
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mai 31, 2018 11:47 am

Re: Vstromania nu este club moto !

#5 Mesaj de botezu' » Lun Sep 17, 2018 2:20 pm

De acord si eu, bravo Caius pentru topic. Cred ca tot paragraful trebuie repetat, asa, ca o mantra, nu doar partea cu pula groasa:

"Aia care, sa spunem, au un cuvant mai greu in gasca, il au pentru ca prin ceea ce au facut au demonstrat ca ajuta si ca sfatuiesc si din cauza lor altii s-au simtit bine. Nu ca sunt mai vechi, sau ca sunt mai buni rideri, sau ca au pula mai mare si mai groasa, sau ca se pisa la mai mare distanta. Totul tine de respect, de ajutorul dat altora, de bunul simt si de integrarea in gasca existenta. Gura mare si tupeul nu te fac sa arati bine in gasca asta."

Chucky1976
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 31, 2018 9:14 am

Re: Vstromania nu este club moto !

#6 Mesaj de Chucky1976 » Lun Sep 17, 2018 2:22 pm

Eu cu scrisul mai greu, o sa incerc sa ma fac inteles cat de bine pot. cand am fost pentru prima data la o vstromanie am ramas surpins ca o marca de motor poate uni si face asa prietenii. intre timp marca a venit a plecat s a shimbat cu alte marci prietenia si starea de spirit a ramas. pentru ca vstromania este ( parerea mea ) o stare de spirit, o prietenie , o libertate , o haiducie nu mai stiu cum sa i zic care nu o mai gasesti in alta parte(sau o gasesti dar diferit ). vstromania nu e asociatie, nu e club , nu e ong, nu este profit , este o stare de bine, fara reguli scrise, primeaza respectul si bucuria cand ne intalnim. pentru ca eu asta simt cand ajung in aceasta comunitate. bucurie si respect( ptr ca ma intalnesc cu oameni la care tin , ii respect, imi e dor de ei, de abia astept sa fac turele pe care le propun, sa vad locuri noi, oameni noi) chiar daca sunt de 3 ori pe an. care sper sa ramana asa. acum, sa spui ca vstromania a participat alaturi de alte organizatii organizate fara sa te consulti in prealabil cu cativa dintre initiatorii/fondatorii acestei stari nu mi se pare ok. nu cred ca vstromania face parte din aceste grupari din motivele enumerate mai sus. si asocierea aceasta poate dauna deoarece se intra intr o alta categorie cu care vstromania nu are treaba. daca de exemplu vraji sa oricine are vreo idee de actiune caritabila , de ajutorare etc se poate initia un topic pe forum si sunt ferm convins ca va avea rezultatele dorite. fara asocierea cu organizatii organizate. pot aparea confuzii si discutii care nu isi au rostul . sper ca ati inteles ceva. daca nu intrabati si raspund...
Cu stima si respect/Chucky.

Avatar utilizator
Levi
Mesaje: 216
Membru din: Vin Iun 15, 2018 12:41 pm

Re: Vstromania nu este club moto !

#7 Mesaj de Levi » Lun Sep 17, 2018 8:14 pm

Ca sa graiesc scurt: de era Vstromania club moto, eu sigur nu eram in el.. E bine fix asa cum e. Mi-am ridicat clopu gaurit!

Tarabostes
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 11, 2018 10:37 am
Localitate: Tulcea

Re: Vstromania nu este club moto !

#8 Mesaj de Tarabostes » Mar Sep 18, 2018 5:25 am

Salutare bajetii,
Fara club si fara reguli!!... baaaa cu cele doua obligatorii:
Regula bunului simt si Regula starii de bine✌️✌️

Avatar utilizator
Seriful
Mesaje: 93
Membru din: Mie Iun 13, 2018 9:49 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: Vstromania nu este club moto !

#9 Mesaj de Seriful » Mar Sep 18, 2018 7:53 am

Primiti aprobarea mea pentru toate cele mentionate mai sus !!! :)))))))
Salutari Serifu'ale !!!
'' Decât un păr rar, mai bine o chelie deasă... ''

Gospodarul
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iul 24, 2018 9:44 am

Re: Vstromania nu este club moto !

#10 Mesaj de Gospodarul » Lun Sep 24, 2018 7:51 pm

Salutare tuturor! ;)
Ca organizator a 4 dintre vstromanii (2 mari si 2 mici) :lol: :lol: , in calitate de presedinte de club si, de asemenea, organizator al unui eveniment moto national, sunt in masura sa fac
urmatoarele consideratii:
- Vstromania a evoluat mult ca si comunitate in ultimii ani. Si a evoluat pentru ca s-a pus accent , in principal, pe caracterul oamenilor, si nu pe motorul pe care il conduc, si pentru ca a fost o deschidere in acest sens, bazata pe camaraderie si bun simt;
- membrii unui club moto se supun unor reguli care sunt specifice tipului de club (MC, RC, MF), si care nu au legatura cu ceea ce se intampla in comunitatea Vstromania&Friends. Evident ca una dintre reguli se refera la subordonarea membrilor clubului/clubului, ceea ce nu a fost, nu este si nu va fi cazul in Vstromania&Friends. Noi nu avem sefi, noi nu suntem subordonati.
Noi suntan PRIETENI !!!
E simplu .
- atat timp cat vom intelege si vom respecta pe deplin regulile comunitatii (enumerate in dese randuri, multumim Vraji), Vstromania&Friends va ramane o comunitate frumoasa, la care altii nu pot decat sa viseze ;)

Va salut si sa ne revedem cu bine !!!

Scrie răspuns