Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
turistu
Mesaje: 17
Membru din: Mar Aug 28, 2018 4:25 pm

Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

#1 Mesaj de turistu » Mie Ian 09, 2019 11:59 am

Salutare.

Cand afara e frig si in casa arde soba, mintea motoristului zboara in multe locuri. Azi mi-a zburat spre mentenanta si posibile costuri.

Cat ar costa un reglaj de valve pentru un DL 650 din 2005 si cat de des ar trebui efectuata operatiunea? Mobra nu mi-a dat nici o indicatie pana acum ca ar fi o problema, dar nici n-ar fi frumos sa astept pana la punctul acela, ma gandesc. Am achizitionat-o la ~60,000km si are >75,000km actualmente. Habar n-am daca au fost verificate in trecut.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 396
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

#2 Mesaj de Vrajitoru » Mie Ian 09, 2019 1:18 pm

Parca se verifica la 24000 dupa carte, dar nu cred ca gasesti unul care sa faca asta.
Daca motocicleta pleaca greu la rece ... e de verificat si valvele.
Eu la K4 le-am verificat la 68000 si nu aveau uzura.
Acum, la L2, sunt la verificat in iarna asta si motocicleta are 48000.

tinysapy
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 15, 2018 7:46 pm

Re: Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

#3 Mesaj de tinysapy » Joi Ian 10, 2019 3:11 pm

Și la DL1000 L5 intervalul de verificare este tot 24k km. La 48k km am întrebat la MotorTeam cât costă verificarea jocului valvelor și mi-au spus că nu are rost să mă deplasez până la ei pentru asta pentru că nu au întânit Suzy la care să trebuiască reglaj înainte de 100k+.

Avatar utilizator
preotul
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 06, 2018 8:46 pm

Re: Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

#4 Mesaj de preotul » Joi Ian 10, 2019 7:35 pm

Dl-ul meu este din 2007, are 86k si nu da semne de oboseala; asa ca trebuie sa te gandesti la mesterit altceva intre timp! Fii linistit ca va mai merge mult si bine pana sa necesite o interventie la valve! Toate cele bune!

Pepe
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 29, 2018 10:48 pm

Re: Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

#5 Mesaj de Pepe » Dum Mar 17, 2019 11:46 am

Salut v stromani,
Eu am un DL 650 LO 2010 si aproximativ 85 000 km. Am luat motorul la 60 000 si nu am avut probleme cu el. Trage foarte bine si la rece si la cald in conditiile in care il exploatezi normal. Cu toate astea, chiar daca nu am avut probleme, am efectuat reglajul supapelor. Am avut surpriza ca, in urma verificării, pe supapele de evacuare sa fie necesar sa schimb pastilele si sa o readuc in parametri conform cartii. Nu erau diferente mari, insa existau si puteau sa se mărească si de acolo alte simptome.
Din punctul meu de vedere, consider ca macar la 60 000 km supapele trebuiesc verificate, indiferent daca da semne sau nu. Mai bine previn decat sa cheltui ulterior mai mult. Recomand ca o data cu verificarea supapelor, sa schimbați si bujiile. Sunt destul de nasol bagate si impusti doi iepuri dintr-un foc.
Verificatul si reglatul supapelor, l am facut la Fabio in Bucuresti. Recomand cu incredere. Este profesionist 100% si chiar daca vb cu el, mâinile ii lucreaza conform cartii. :). V stromistii il stiu ca doctorul Vstrom. Costurile nu sunt foarte mari, insa merita. Este un service care, pentru majoritatea dintre noi, il facem o singura data. ( eu unul, nu cred ca tin motorul inca 50 000).
Drumuri bune sa avem

Avatar utilizator
turistu
Mesaje: 17
Membru din: Mar Aug 28, 2018 4:25 pm

Re: Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

#6 Mesaj de turistu » Sâm Mar 23, 2019 10:42 pm

Nici la a mea nu da vreun semn. Dar e trecuta de 75k, ultimii 15k sunt ai mei. Am vorbit si cu fostul proprietar, care a facut vreo 40k cu ea inaintea mea si a zis ca nu a intervenit la valve. So, imi cam sta pe creier.

vlad_pyn
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 05, 2019 7:54 pm

Re: Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

#7 Mesaj de vlad_pyn » Sâm Sep 28, 2019 8:49 pm

Salut. Cum se poate lua legatura cu Fabio? Puteti lasa date de contact? Multumesc

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 396
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Reglaj de valve - cat costa si cat de des trebuie facut

#8 Mesaj de Vrajitoru » Mar Oct 01, 2019 8:49 am

FB: Fabio Todircan
Mesaj privat la userul @fabio
Mesaj privat pe motociclism.ro la userul @bozoro

Scrie răspuns