ce anvelope sa iau la Stroama...

Mesaj
Autor
cana.cristian
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 9:14 am

ce anvelope sa iau la Stroama...

#1 Mesaj de cana.cristian » Mie Noi 07, 2018 11:42 am

Salutare tuturor :) ....desi probabil au mai fost discutii pe tema anvelopelor...revin si eu cu o intrebare intrucat vreau sa incalt Stroama iarna asta si nu prea stiu ce sa aleg...folosior este orice sfat si parere...dar tre sa stiti ca eu merg mai mult pe asfalt si foarte putin forestier usor...exclud offroad...nu de alta da nu/mi place sa o vad cu noroiul pe ea....deci ce ziceti de Michelil Anake 2...Mitas Teraforce....sau Metzeler Next...sau alta marca...numai sa nu scrie Made in China ca mor :cry: :o :o :o ...multumesc ...respecte...

https://anvelopemoto.eu/michelin-anakee ... 69v-tl-tt/
https://anvelopemoto.eu/mitas-terraforc ... 70r17-69v/
https://anvelopemoto.eu/metzeler-touran ... 69v-44971/

cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#2 Mesaj de cooldeep » Joi Noi 08, 2018 10:57 pm

E atata de simplu. Ai doar doua optiuni. Metzeler Tourance Next sau Pirelli Scorpion Trail II. Dai cu banul pt care din astea doua. Amandoua tin cam la fel, amandoua stau lipite de asfalt pe uscat si mai ales pe ud. Pt un forestier uscat se descurca fara nici o problema. Km cica ar baga amandoua cam la fel de mult sub roti, undeva la +- 15k. Unii 20k altii 10k.

cana.cristian
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 9:14 am

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#3 Mesaj de cana.cristian » Vin Noi 09, 2018 10:28 am

Multumesc mult...am auzit multe lucruri bune despre Metzeler Tourance Next...daca mai sunt si alte pareri ...apreciez...respecte..

Avatar utilizator
igi
Mesaje: 68
Membru din: Mar Mai 29, 2018 8:19 pm

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#4 Mesaj de igi » Vin Noi 09, 2018 1:26 pm

cooldeep scrie:
Joi Noi 08, 2018 10:57 pm
E atata de simplu. Ai doar doua optiuni. Metzeler Tourance Next sau Pirelli Scorpion Trail II. Dai cu banul pt care din astea doua. Amandoua tin cam la fel, amandoua stau lipite de asfalt pe uscat si mai ales pe ud. Pt un forestier uscat se descurca fara nici o problema. Km cica ar baga amandoua cam la fel de mult sub roti, undeva la +- 15k. Unii 20k altii 10k.
Exact acelasi lucru fac si Anakke 2!

cana.cristian
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 9:14 am

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#5 Mesaj de cana.cristian » Sâm Noi 10, 2018 9:24 am

apreciez foarte mult si Anake 2...practic erau cam favoritele mele...si pret si calitate foarte ok...dar si parerile altor colegi conteaza...spun asta pentru ca fiecare are o experienta pe doua roti...probabil mai mare decat a mea...despre Anake 2 am citit ca au cea mai buna aderenta pe ploaie...multitudinea ridurilor si forma lor dispusa pe anvelopa fac ca apa de sub roata sa fie eliminata rapid....si pe forestier usor merg foarte bine....pe asfalt probabil produc usor un zgomot de rulaj...datorita profilurilor ...fata de metzeler...care sunt total diferite.....zic si eu...sau cum e vorba aia....parerea mea... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
botezu'
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mai 31, 2018 11:47 am

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#6 Mesaj de botezu' » Sâm Noi 10, 2018 10:35 pm

Metzeler Tourance Next si Pirelli Scorpion Trail II sunt cam aceleasi cauciucuri si sunt la fel de bune amandoua, cat le-am avut au stat lipite de asfalt fara probleme, indiferent ca era bun, prost, uscat, ud, ploaie torentiala, cald, rece, orice. Anakee 2 sunt si ele bune, dar doar din auzite. Daca nu iesi de pe asfalt decat pe un drum de tara usor si iti e greu sa te decizi, as zice sa dai cu banul si sa alegi un model dintre astea trei, ai sa fii multumit cu oricare dintre ele.

Avatar utilizator
MariusTIG
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 11, 2020 12:14 pm
Localitate: București

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#7 Mesaj de MariusTIG » Dum Iun 06, 2021 10:33 pm

Salutare
De anvelopele Mitas E08 pareri ceva ?
A avut careva pe motor asa ceva ?
Am gasit la 700 lei setul cu dot 2021

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 396
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#8 Mesaj de Vrajitoru » Lun Iun 07, 2021 3:42 pm

Mitas e o firma cu niste gume decente si cu preturi mici.
Eu am testat doar E07 si am fost multumit de ele. Si mai stiu VStromaeri care au avut si E07+, dar pana acum nu stiu pe nimeni cu E08.
Seamana tare mult cu un Tourance Classic.
Eu nu stiu ce sfat sa iti dau. Daca sunt ieftine ia-le si vezi cum se comporta.

Avatar utilizator
21LEE
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 19, 2021 10:47 pm

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#9 Mesaj de 21LEE » Sâm Iul 24, 2021 11:39 am

Cum ii Mitas-ul?

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 396
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#10 Mesaj de Vrajitoru » Lun Iul 26, 2021 12:41 pm

21LEE scrie:
Sâm Iul 24, 2021 11:39 am
Cum ii Mitas-ul?
Cu 1 postare mai sus e explicatia. :o
Vrajitoru scrie:
Lun Iun 07, 2021 3:42 pm
Mitas e o firma cu niste gume decente si cu preturi mici.
Eu am testat doar E07 si am fost multumit de ele. Si mai stiu VStromaeri care au avut si E07+, dar pana acum nu stiu pe nimeni cu E08.
Seamana tare mult cu un Tourance Classic.
Eu nu stiu ce sfat sa iti dau. Daca sunt ieftine ia-le si vezi cum se comporta.

Scrie răspuns