ce anvelope sa iau la Stroama...

Mesaj
Autor
trasan
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iun 23, 2020 6:57 pm

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#11 Mesaj de trasan » Sâm Oct 16, 2021 10:27 am

salutare!
raman pe topicul de acesta si apelez la experienta voastra pentru a intelege cum s-a putut crapa anvelopa fata - stoc, bridgestone battlax 40, 15k, DOT final de 2019.
crapatura a aparut in ultima mie de km, pe umar.
mers, cu cateva exceptii, doar pe sosea, fara lovituri, fara frane bruste, presiune facuta in mod regulat.
e din seria asa face ele sau am comis vreo uratenie?
20211011_140955_copy_747x1328.jpg
20211011_140955_copy_747x1328.jpg (255.54 KiB) Vizualizat de 997 ori
ce e negru, inclusiv punctul de langa crapatura, este apa.

chiar ma bucuram ca anvelopele au tinut atat de mult, pentru ca am intentionat sa le schimb de noi, dar nu le-a vrut nimeni ...
sau o fi karma, pentru ca tocmai pusesem (din nou) bani deoparte pentru un rand nou?!

acum ... din seria "care e buna":
pe sosea pot spune ca la stilul meu de babalac incepator, le-am rotit si pe cald si pe frig (5÷40°), fara sa simt ca le pierd, dar pe ploaie am mers mereu cu grija; o singura data mi-a intrat ABS-ul la o frana de incetinire usoara, dar era un fel de mazga pe jos (nu imi dau seama daca alte marci ar fi fost ok si nu am oprit sa verific cu piciorul).
pe offroad am intrat destul de putin pentru ca, fiind o obisnuit cu crampoane, simteam fiecare pietricica si mi-a luat mult timp sa ma acomodez cu senzatia.
pe off ud aluneca. pe off uscat , pe drum negru (sleauri, urcus, denivelari) a fost rezonabil, iar pe forestier cu piatra bine batatorita (la Zagon) nu am simtit ca pleaca, dar Traction Control lumina destul de des.

pls, ajutati-ma sa inteleg crapatura :)

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 396
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#12 Mesaj de Vrajitoru » Dum Oct 17, 2021 11:53 am

Defect de fabricatie. Ca nu vad nimic urat in jurul ei care sa arate ca ar fi fost lovita. Dar e adanca crapatura?

trasan
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iun 23, 2020 6:57 pm

Re: ce anvelope sa iau la Stroama...

#13 Mesaj de trasan » Dum Oct 17, 2021 8:24 pm

cam 2mm se ved cu ochiul fara alte investigatii.
nu insist decat dupa ce le dau jos :)

Scrie răspuns